Bijela kuća pozdravila je sporazum kao "jako važan prvi korak prema denuklearnizaciji Korejskog poluotoka".
Sjeverna Koreja obvezala se u roku 60 dana zatvoriti svoj nuklearni kompleks Yongboyn i ponovno primiti nuklearne inspektore a zauzvrat će primiti 50.000 tona mazuta ili financijsku pomoć u toj vrijednosti.
Kada Pjongjang poduzme dodatne korake prema ukidanju svog nuklearnog programa, uključujući i inventuru njegovih zaliha plutonija, kvalificirat će se za dodatnih 950 tisuća tona mazuta ili razmjernu financijsku pomoć.
Ukupna pomoć predviđena sporazumom vrijedna je 300 milijuna dolara.
Američka državna tajnica Condoleezza Rice napravila je razliku između razdoblja od 60 dana u kome će nuklearne aktivnosti biti suspendirane i kasnije "faze ukidanja" sjevernokorejskog nuklearnog programa.
"Onesposobljavanje tih postrojenja je znak da bi Sjeverna Koreja mogla biti spremna za strateški izbor", rekla je Rice na briefingu u State Departmentu.
Ocijenila je da se radi o "sveobuhvatnom sporazumu" koji nudi brojne koristi Sjevernoj Koreji ako ga se bude pridržavala i pridonosila denuklearizaciji Korejskog poluotoka.
SAD, Kina, Rusija, Južna Koreja i Japan pregovaraju od 2002. s Pjongjangom, kako bi tamošnji izolirani režim pridobili da odustane od nuklearnog programa.
Rice je odbacila primjedbu novinara da je sporazum s Pjongjangom "kriva poruka" Iranu, odnosno znači da će se loše ponašanje nagraditi.
To je poruka Iranu da je međunarodna zajednica sposobna djelovati zajednički, kroz regionalni pristup, snažnu diplomaciju i jedinstveno, te da je kroz šestostrane pregovore našla rješenje za tako složen problem kao što je dugogodišnji nuklearni program Sjeverne Koreje, kazala je državna tajnica.
Bivši američki veleposlanik pri UN-u John Bolton kritizirao je sporazum s Pjongjangom u intervjuu CNN-u, ocjenivši da će on samo ohrabriti druge zemlje da nabave nuklearno oružje.