"Stvara se percepcija rada, a bitni i ključni koraci koji reformu čine efikasnom se ne rješavaju", kazala je Škare-Ožbolt na konferenciji za novinare.
Svojoj nasljednici na čelu Ministarstva i bivšim kolegama iz Vlade poručila je da se ne trebaju opterećivati popularnošću te da izborna godina ne može biti opravdanje za zastoj reformi.
Od 23 reformske mjere usvojene akcijskim planom u 2005. izvršene su, i to ne u potpunosti, samo njih četiri, dok se za ostale navodi da su u tijeku, tvrdi predsjednica DC-a.
Vlada i resorno Ministarstvo zakazali su, kaže, u realizaciji svih ključnih ciljeva, od spajanja prekršajnih i općinskih sudova, digitalizacije, modernizacije i ažuriranja zemljišnih knjiga, do smanjenja zaostataka i osuvremenjivanja ovršnih postupaka.
Kao primjer navela je da se, iako je sve trebalo biti završeno do kraja 2006., gruntovni izvadak i dalje ne može dobiti i verificirati kod javnog bilježnika dok se na uknjižbu vlasništva u Zagrebu čeka 141 dan.
Unatoč zacrtanim ciljevima u 2006. nije došlo do reforme prekršajnog postupka, pravomoćne presude ne objavljuju se na portalima sudova, nema zakona o besplatnoj pravnoj pomoći koji je uvjet za Europsku uniju, a zakonom nije ograničena niti mogućnost neprekidnog žaljenja na odluke suda, čime bi se ubrzali sudski postupci, kaže Škare-Ožbolt.