FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sjeverna Koreja pristala na nuklearno razoružanje

Autor: ;tdel;
ZAGREB/PEKING, 13. veljače 2007. (Hina) - Sjeverna Koreja zatvorit će nuklearni kompleks u Yongbyonu, srce svoga nuklearnog programa, a onamo će pustiti i međunarodne inspektore, sve u skladu s planom razoružavanja koji je u utorak dogovoren u Pekingu.
ZAGREB/PEKING, 13. veljače 2007. (Hina) - Sjeverna Koreja zatvorit će nuklearni kompleks u Yongbyonu, srce svoga nuklearnog programa, a onamo će pustiti i međunarodne inspektore, sve u skladu s planom razoružavanja koji je u utorak dogovoren u Pekingu.

Prema sporazumu koji je šest strana postiglo, Sjeverna Koreja mora u roku od šezdeset dana poduzeti te korake, a zauzvrat će dobiti 50 tisuća tona nafte ili gospodarsku pomoć jednake vrijednosti.

Sjeverna Koreja dat će kompletan popis svojih nuklearnih programa, što podrazumijeva i popis svih zaliha plutonija. Službeni Pjongjang mora zatvoriti sve svoje nuklearne objekte, reaktore i pogone za preradu, dogovoreno je u Pekingu, javljaju diplomatski izvori.

Sjeverna Koreja će primiti još milijun tona goriva kad poduzme daljnje korake prema demontaži nuklearnih kapaciteta. Predviđeno je da objavi koliko točno ima plutonija, goriva koje je upotrijebila za prvo nuklearno testiranje u listopadu prošle godine.

Sjeverna će Koreja u roku od šezdeset dana zatvoriti 5-megawattni reaktor u Yongbyonu i pogon za preradu plutonija. Osim toga, prema kineskom prijedlogu, javlja agencija dpa, prihvatit će i inspektore Međunarodne agencije za atomsku energiju. Na taj će način biti zajamčeno da Sjeverna Koreja više nije sposobna proizvesti plutonij za oružje.

Južna Koreja, Kina, Sjedinjene Države i Rusija, ali ne i Japan, javlja Reuters, dat će Sjevernoj Koreji tih 50 tisuća tona goriva.

Službeni Tokio neće dati pomoć Sjevernoj Koreji sve dok se ne ostvari napredak u rješavanju pitanja japanskih agenata zatvorenih u Pjongjangu, potvrdio je u utorak japanski ministar vanjskih poslova Taro Aso.

Nacrt sporazuma predviđa osnivanje pet radnih skupina koje će nadgledati proces denuklearizacije Sjeverne Koreje.

Među njima, jedna će se baviti koracima koje Sjeverna Koreja mora poduzeti da bi zatvorila svoj nuklearni program, a jedna će se baviti normalizacijom diplomatskih odnosa Pjongjanga i Japana.

Idući će se sastanak šest zemalja o sjevernokorejskom nuklearnom programu održati 19. ožujka u Pekingu, a prvi sastanci na razini radnih skupina počet će u roku od jednog mjeseca.

Dvije Koreje, SAD, Rusija, Kina i Japan postigli su taj sporazum nakon teških pregovora što su počeli u četvrtak. Novi plan predstavlja prve korake u primjeni zajedničke izjave koju je tih šest zemalja potpisalo u rujnu 2005.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙