DEN HAAG - General Mladen Markač bit će ponovno pušten na privremenu slobodu nakon predraspravnog ročišta zakazanog za petak popodne na Haškom sudu, a pitanje ponovnog puštanja na privremenu slobodu generala Ivana Čermaka bit će raspravljeno na istom ročištu, doznaje se od branitelja dvojice generala. Branitelji hrvatskih generala Čermaka, Markača i Ante Gotovine su uoči popodnevnog predraspravnog ročišta posvećenog pitanjima potencijalnog sukoba interesa braniteljskih timova te poštivanja uvjeta privremene slobode za generala Čermaka, održali sastanak s pravnim ekspertima raspravnog vijeća Haškog suda. Na predraspravnom ročištu zakazanom za 16 sati optuženi generali trebali bi se i osobno izjasniti o pitanjima eventualnog sukoba interesa njihovih branitelja.
BUKUREŠT - Hrvatska je u petak u Bukureštu dobila snažnu potporu za punopravno članstvo u Sjevernoatlantskom savezu (NATO) i Europskoj uniji, a hrvatski premijer Ivo Sanader i njegov rumunjski domaćin Calin Popescu Tariceanu suglasili su se da uz odlične političke odnose dvije zemlje imaju sve preduvjete da još više osnaže gospodarsku suradnju koja je također u usponu. "Rumunjska snažno i u potpunosti podupire hrvatsku kandidaturu za NATO", izjavio je Tariceanu nakon razgovora u četiri oka s premijerom Sanaderom, izrazivši želju da se to dogodi već na sljedećem summitu Sjevernoatlantskog saveza u proljeće 2008. koji bi se trebao održati upravo u Bukureštu. Govoreći o Europskoj uniji, šef rumunjske vlade je naglasio da "pregovori o europskom ustavu ne bi smjeli naštetiti prijemu Hrvatske u sadašnji blok 27-orice". Sastankom s predsjednikom rumunjskog Senata Nicolaeom Vacaroiuom Sanader je završio posjet Rumunjskoj.
ZAGREB - Dio civilnih udruga, koje sudjeluju u radu međunarodne konferencije o utvrđivanju istine o ratnim zločinima u Zagrebu, optužio je u petak organizatore skupa da, umjesto da tragaju za istinom, pokušavaju izjednačiti krivnju za izbijanje i posljedice rata na prostoru bivše Jugoslavije. Povišeni tonovi u inače mirnoj raspravi pojavili su se kada je predstavnica udruge Vukovarske majke Ljiljana Alvir zamjerila predsjedniku Hrvatskog helsinškog odbora Žarku Puhovskom jučerašnju izjavu da su "hrvatske majke najprije djecu izvlačile iz JNA, a potom ih gurale u Hrvatsku vojsku". "Nitko nikoga nije gurao u rat. Rat nam je bio nametnut, a oni koji su išli u vojsku borili su se za Hrvatsku", rekla je Alvir.
MOSKVA - Ruski je sud u petak osudio petoricu tinejdžera na izdržavanje zatvorskih kazni u trajanju od 5 do 10 godina jer su najprije izudarali 21-godišnjeg Židova, zatim ga odvukli na groblje gdje su ga do smrti pretukli metalnim nadgrobnim križem, izvijestili su u petak sudski izvori. Regionalni sud u Jekaterinburgu osudio je petoricu mladih Rusa za ubojstvo potaknuto etničkom mržnjom. Četvorica su dobila zatvorske kazne u trajanju od pet do sedam godina, a peti 10 godina zatvora, izvijestila je glasnogovornica suda Jekaterina Maslenikova.
PRIŠTINA - Zamjenik glavnog izaslanika UN-a za pregovore o statusu Kosova Albert Rohan izjavio je u petak u Prištini da će konzultacije Prištine i Beograda početi 21. a ne 13. veljače kako je ranije bilo planirano i time potvrdio da je UNOSEK prihvatio zahtjev vlasti u Beogradu za odgodu početka konzultacija do konstituiranja parlamenta i vlade u Srbiji. "Želimo dati šansu srpskoj strani da dođe u Beč", rekao je Rohan ističući da su od srbijanskog predsjednika Borisa Tadića dobili uvjeravanja da će srpska strana doći na konzultacije. Rohan je kazao da očekuju da će se nakon završnih konzultacija početkom ožujka, prijedlog o statusu Kosova naći pred Vijećem sigurnosti.
PARIZ - Vrlo je teško zamisliti da bi se rješenje budućeg statusa Kosova moglo postići pregovorima, izjavio je posebni izaslanik UN za Kosovo Martti Ahtisaari za subotnje izdanje francuskog dnevnika Le Mondea. "Vrlo je teško zamisliti da bi se rješenje budućeg statusa Kosova moglo postići pregovorima, jer su stajališta suprotstavljenih strana dijametralno suprotna. Srbija ne želi neovisnost Kosova, a 90 posto kosovskih Albanaca ne prihvaćaju ništa osim nezavisnosti", dodao je Ahtisaari.
SEVILLA - Ruski ministar obrane Sergej Ivanov je u petak, na marginama sastanka ministara obrane zemalja članica NATO-a u Sevilli, ponovio da se Moskva protivi neovisnosti Kosova, inzistirajući na posljedicama koje bi takvo rješenje imalo na slične situacije u svijetu. "To bi moglo izazvati lančanu reakciju. Ne smijemo otvarati Pandorinu kutiju", upozorio je ruski ministar nakon sastanka sa svojim njemačkim kolegom Franzom Josefom Jungom. "Narodi s drugih međunarodno nepriznatih teritorija će nas pitati: 'Zašto ne i mi'?", dodao je. Prošli je tjedan UN-ov izaslanik za Kosovo Martti Ahtisaari iznio prijedlog o konačnom statusu Kosova, u kojem predlaže državnost pod nadzorom međunarodne zajednice, što je dosta blisko neovisnosti, piše AFP.
ZAGREB - Palestinski islamistički pokret Hamas pozvao je u petak Zapad da prihvati novu palestinsku vladu nacionalnog jedinstva koju je međunarodna zajednica uglavnom pozdravila kao jedini put za postizanje mira na Bliskom istoku, prenose agencije. Hamas i Fatah potpisali su u četvrtak u Meki koalicijski sporazum kojim okončavaju neprijateljstvo i očekuju da će Zapad ukinuti blokadu pomoći palestinskim područjima, zamrznutu 2006. nakon što je vladu oformio radikalni Hamas. "Dogovorili smo sa Saudijcima da međunarodno predstavimo naš dogovor. Saudijci su u stalnom kontatku s Amerikancima i Europljanima i vjerujemo da će naš dogovor polučiti uspjeh" na međunarodnom planu, rekao je Hamasov glasnogovornik za Reuters.
RIM - Na talijanski otok Lampedusu stiglo je u petak ujutro plovilo sa 321 ilegalnim imigrantom iz Afrike. Plovilo od deset metara uočeno je u petak ujutro na tri milje južno od najjužnijeg talijanskog otoka Lampeduse. Do plovila je stigao patrolni čamac talijanske obalne straže, ali zbog jakog vjetra i teških vremenskih uvjeta imigranti nisu mogli biti prebačeni na taj čamac već je njihovo plovilo dopraćeno do Lampeduse.
RIM - Talijanska vlada lijevog centra premijera Romana Prodija usvojila je u četvrtak navečer nacrt zakona o pravima nevjenčanih parova kao i onih istoga spola, što je izazvalo kritiku Katoličke crkve i oporbenog desnog centra čiji će ga zastupnici pokušati srušiti u parlamentu. Premda se u Italiji prvi put heterogeni parovi izjednačuju s homoseksualnim i prvi se put priznaje suživot nevjenčanog para, gay udruge nisu u cijelosti zadovoljne zakonskim rješenjima.