Predsjednik Sabora u ponedjeljak će u Ankari održati službene razgovore sa svojim domaćinom, a primit će ga i predsjednik Republike Turske Ahmet Necdet Sezer, te zamjenik premijera i ministar vanjskih poslova Abdullah Gul.
Hrvatska i Turska istog su dana 2005. započele pregovore o ulasku u EU, te se uzajamno podržavaju na putu prema Uniji. Dvije zemlje imaju razvijenu suradnju u okviru Ujedinjenih naroda, a dijele i podudarna stajališta u pogledu budućnosti stanja na području jugoistočne Europe. Turska, jedina punopravna članica NATO-a s većinskim islamskim stanovništvom, zalaže se za što brži ulazak Hrvatske u Savez. Turski je parlament tako u lipnju 2004. godine jednoglasno usvojio deklaraciju kojom se daje potpora ulasku Hrvatske, Makedonije i Albanije u NATO, a ta je potpora Ankare ponovljena i na summitu Saveza u Rigi.
Bilateralni odnosi su u stalnom usponu, o čemu svjedoče česti uzajamni posjeti najviših dužnosnika izvršne vlasti kao i intenzivna parlamentarna suradnja. Predsjednik Velike nacionalne skupštine Bulent Arinc je u ožujku prošle godine bio u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, a u lipnju je u Zagreb doputovao turski premijer Recep Tayyip Erdogan.
Dvije zemlje održavaju dobre odnose na svim poljima, od politike do kulture, obrane i gospodarstva. Gospodarski odnosi između Zagreba i Ankare uspješno se razvijaju, premda postoje još mnoge neiskorištene mogućnosti za njihovo unapređenje, posebice u području turizma. Turska je šesto po veličini rastuće gospodarstvo u svijetu, osamnaesto po ukupnoj snazi. Hrvatsko gospodarstvo nedavno se predstavilo u Turskoj, a hrvatski su gospodarstvenici tom prigodom predstavili i Hrvatsku izvoznu ofenzivu.
Predsjednik Šeks svoj će boravak u Turskoj završiti u utorak posjetom Istanbulu.