Poručio je i kako će "učiniti sve da ih onemogući u javljanju na nove natječaje u Hrvatskoj, iako zakonskih uporišta za njihovo kažnjavanje, na žalost, nema".
"To što su Ukrajinci demonstrirali u Hrvatskoj, nezabilježeno je u poslovnom svijetu i stoga će HUS zatražiti od hrvatske Vlade da se Ukrajini uputi diplomatska nota, to više što je vlasnik te grupacije ujedno i zastupnik u tamošnjem parlamentu", poručio je Matijašević.
Dodao je kako u svemu najviše trpe radnici, jer svaki propali natječaj, a dosad ih je bilo pet, onemogućuje posrnuloj tvornici poslovni oporavak i povratak u tržišnu utakmicu.
Nesuđeni novi vlasnici, podsjetio je Matijašević, obvezali su se i na podmirenje državnih potraživanja bez popusta, ulaganje od 28,87 milijuna eura u idućih pet godina, te povećanje zaposlenosti u istom razdoblju sa sadašnjih 482 na 530 radnika.
Ukrajinci su, bez ičijih sugestija i pritisaka, snimili stanje u Željezari, upoznali se s njezinim financijskim dubiozama i visinom državnih potraživanja, nakon čega su ušli u uži krug ponuditelja za kupnju tvornice, uz otvoreno lobiranje radnika i sindikata, koji su vjerovali u njihove iskrene namjere, rekao je predsjednik HUS-a.
U trećem krugu prodaje Hrvatski fond za privatizaciju ocijenio je njihovu ponudu najboljom, te je potkraj prošle godine odlučeno da novi vlasnik splitske tvornice postane upravo Armko-Smart.
Stoga, ustvrdio je Matijašević, nekorektno ponašanje Ukrajinaca nije razočaranje samo za Vladu, nego i za sindikate te 500 radnika nekadašnjeg metalurškog diva, koji su dali snažnu potporu njihovu ulasku u vlasničku strukturu Željezare. Dodao je kako su Ukrajinci sa sindikatima potpisali i socijalni sporazum kao jamstvo zadržavanja radnika i poštivanja kolektivnog ugovora, ali na kraju radnici su doživjeli potpuno razočaranje i povratak na početak priče u iščekivanju novog natječaja i spasa.