FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Oporba optužuje Vladu da uredbama krši Ustav

Autor: ;mkuz;
ZAGREB, 8. veljače 2007. (Hina) - Saborska oporba žestoko se u četvrtak usprotivila Izvješću o uredbama koje je Vlada donijela na temelju zakonske ovlasti, optužujući Vladu da namjerno, dok Sabor ne zasjeda, zlorabi svoje ustavne ovlasti i mijenja zakone bez odluke parlamenta.
ZAGREB, 8. veljače 2007. (Hina) - Saborska oporba žestoko se u četvrtak usprotivila Izvješću o uredbama koje je Vlada donijela na temelju zakonske ovlasti, optužujući Vladu da namjerno, dok Sabor ne zasjeda, zlorabi svoje ustavne ovlasti i mijenja zakone bez odluke parlamenta.

Vlada je, naime, tijekom stanke saborskog zasjedanja, donijela nekoliko uredbi kojima je izmijenila Zakon o sigurnosti prometa na cestama, na način da je do početka 2009. produljila rok u kojemu moraju s radom početi centri sigurne vožnje, a do početka iduće godine primjenu zakonskih odredbi po kojima lokalne jedinice mogu regulirati promet u mirovanju.

Uredbom je Vlada izmijenila i Zakon o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, zatim Zakon o ljekarništvu na način da je zabranila prijenos osnivačkih prava za ljekarne čiji je vlasnik županija, zakone koji uređuju plaće državnih i pravosudnih dužnosnika, te Zakon o darivanju stanova i kuća hrvatskim braniteljima.

"Ovakav način donošenja akata je protuustavan, nedemokratski i manipulatorski. Vlada ne poštuje Ustav i pokazuje da je ovaj visoki dom smiješan i nepotreban", ocijenio je Nikola Vuljanić (HNS).

Isto mišljenje ima i Josip Leko (SDP), istaknuvši kako je sve očitije da Vlada čeka stanku saborskog zasjedanja kako bi, samoinicijativno i arbitrarno, mijenjala zakone, što je, tvrdi, vidljivo iz činjenice da je Sabor zaključio zasjedanje 15. prosinca, a Vlada je uredbe donijela već sedam dana nakon toga.

Upozorio je da Ustav dopušta Vladi da uredbom uređuje zakonska pitanja u vremenskom roku do godinu dana, dok Vlada, ističe, uredbama mijenja zakonske odredbe i za dvije ili tri godine unaprijed.

"Nesporno je da Vlada ulazi u kršenje Ustava jer nema ovlasti trajno mijenjati zakone", ocijenio je Leko.

Pero Kovačević (HSP) upozorio je da iznimka koju predviđa Ustav da Vlada podzakonskim aktima rješava pitanja iz djelokruga parlamenta sve više postaje pravilo, ocijenivši da Hrvatska, bez obzira što je ustrojena kao parlamentarna demokracija, "ulazi u kancelarski sustav".

"Vlada to namjerno radi jer izbjegava upućivanje zakonskih prijedloga u redovnu saborsku proceduru kako ne bi pokazala da ne radi svoj posao, da ne vlada situacijom i izbjegava suočavanje u Saboru", rekao je Kovačević.

Željko Pecek (HSS) upitao je hoće li Vlada, budući da uvelike kasni s usklađivanjem hrvatskog zakonodavstva s propisima EU, uredbama uređivati i takve zakone.

HDZ-ovci su odbacili oporbene optužbe, ocjenjujući ih ispolitiziranima i pretjeranima, te ističući da je iste uredbe i na isti načina donosila i bivša vlada.

"U prošlom se sazivu niste pozivali na Ustav i načela, to ste četiri godine zaboravljali", poručio je oporbenjacima Luka Bebić (HDZ), pozivajući ih da, ako misle da je Vlada prekoračila ovlasti, predlože zakone kojima će ograničiti i promijeniti trajanje njezinih uredbi.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙