FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Čermak i Markač doputovali u Nizozemsku

Autor: ;spuc;
DEN HAAG,8. veljače 2007.(Hina) - Dvojica hrvatskih generala Ivan Čermak i Mladen Markač doputovali su u četvrtak u amsterdamsku zračnu luku Schipol redovnom linijom Croatia Airlinesa gdje ih je preuzela nizozemska policija i sprovela u pritvorsku jedinicu Haškog suda u Scheveningen.
DEN HAAG,8. veljače 2007.(Hina) - Dvojica hrvatskih generala Ivan Čermak i Mladen Markač doputovali su u četvrtak u amsterdamsku zračnu luku Schipol redovnom linijom Croatia Airlinesa gdje ih je preuzela nizozemska policija i sprovela u pritvorsku jedinicu Haškog suda u Scheveningen.

Generali Čermak i Markač vraćeni su u pritvor odlukom Haškog suda o suspenziji njihove slobode radi sudjelovanja na predraspravnom ročištu zakazanom za petak, koje će biti posvećeno pitanjima potencijalnog sukoba interesa braniteljskih timova te poštivanja uvjeta privremene slobode za generala Ivana Čermaka. Na ročištu bi se osobno trebali izjasniti o tim pitanjima.

Statusna konferencija u predmetu "Gotovina, Čermak, Markač" u petak poslijepodne okupit će prvi puta u sudnici svu trojicu optuženih hrvatskih generala - Antu Gotovinu, Ivana Čermaka i Mladena Markača.

Raspravno je vijeće ICTY-a u siječnju suspendiralo odluku o privremenoj slobodi generala Čermaka i Mladena Markača kako bi dvojica generala mogli osobno nazočiti statusnoj konferenciji i izjasniti se o potencijalnom sukobu interesa svojih branitelja, a Čermak dodatno i o toma da li je poštivao uvjete privremene slobode obzirom da su u hrvatskim medijima objavljene njegove fotografije na jednoj rođendanskoj proslavi i dočeku Nove godine u Zagrebu te na slalomskoj utrci na Sljemenu.

Tom je odlukom Vijeće naložilo njihov dolazak u haški pritvor dan prije održavanja statusne konferencije.

Obrana generala Markača i Čermaka najavila je da će na statusnoj konferenciji tražiti njihovo ponovno puštanje na slobodu do početka suđenja zakazanog za 7. svibnja ove godine.

Pitanje potencijalnog sukoba interesa pojavilo se prošle jeseni kada se obrana generala Ante Gotovine, protiveći se odluci Haškog suda o spajanju njihova predmeta s predmetom "Čermak i Markač", pozvala na mogući sukob interesa odvjetnika Miroslava Šeparovića, jer je otvorila mogućnost da branitelja generala Markača pozove za svjedoka obzirom da je on bio, u vremenu kojim se bavi optužnica protiv generala Gotovine, ministar pravosuđa RH.

Također Gotovinini odvjetnici otvorili su i mogućnost da se general Rahim Ademi, drugi branjenik odvjetničkog tima Prodanović-Sloković koji u Haagu brani generala Čermaka, pojavi kao svjedok u ovom procesu, čime bi se pojavio sukob interesa i za odvjetnike Čedu Prodanovića i Jadranku Sloković.

Žalbeno vijeće Haškog suda 25. listopada prošle godine prihvatilo je da u slučaju odvjetnika Šeparovića postoji sukob interesa i pozvalo Šeparovića da se povuče iz predmeta ukoliko ne dokaže da bi njegovo povlačenje donijelo značajne probleme u obrani Markača.

Markačeva obrana odmah nakon toga u podnesku je koncem prošle godine navela da odvjetnik Šeparović nije "neophodni svjedok", a priložila je i izjavu generala Markača koji poručuje da bi time njegova obrana pretrpila "nenadoknadivu štetu".

Što se tiče Čermakovih odvjetnika žalbeno je vijeće tada zaključilo da do sukoba interesa u obrani generala Čermaka može doći u slučaju da postupci protiv Čermaka u Haagu i Ademija u Hrvatskoj započnu i traju istodobno. Dvoje odvjetnika, tvrdi vijeće, u zastupanju generala Čermaka mogu se suočiti sa sukobom interesa u pogledu svoje obveze lojalnosti prema Ademiju - u slučaju da se pojavi potreba da iznesu argumente koji inkriminiraju Ademija kako bi obranili Čermaka, s obzirom na njihove međusobne odnose u zapovjednoj liniji.

U tom slučaju, kazalo je žalbeno vijeće, i Ademi i Čermak, nakon što ih dvoje odvjetnika u potpunosti izvijeste o potencijalnom sukobu interesa, mogu dati suglasnost da ih nastave predstavljati. Odvjetnički tim Prodanović-Sloković takvu je suglasnost već ranije pribavio i od Čermaka i od Ademija.

Odvjetnička komora haških branitelja, prema savjetodavnom mišljenju koje je dala Tajništvu Haškog suda, zaključila je kako je Šeparović u sukobu interesa dok u slučaju Prodanovića i Sloković postoji potencijalni sukob interesa.

Trojica generala optuženi su za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja počinjene protiv srpskog civilnog stanovništva u vrijeme operacije Oluje u ljeto i jesen 1995. Sva trojica generala pred Haškim sudom odbacila su optužbe za progon, ubojstva, deportacije, prisilno preseljenje, pljačku javne i privatne imovine, bezobzirno razaranje gradova, sela i naselja, nehumana djela i okrutne postupke, prema optužnicama počinjene u sklopu udruženog zločinačkog pothvata hrvatskog političkog i vojnog vodstva, na čelu s predsjednikom Franjom Tuđmanom, kako bi se prisilno i trajno uklonilo srpsko stanovništvo iz do tada okupiranog područja Hrvatske.

Čermak i Markač su se nakon objave optužnice u ožujku 2005. dobrovoljno predali ICTY-u, a od prosinca 2005. na privremenoj slobodi u Hrvatskoj čekali su početak suđenja. Gotovina je nakon četiri i pol godine provedene u bijegu uhićen u Španjolskoj 7. prosinca 2005., a u pritvoru Haškog suda je od 10. prosinca 2005.

(Hina) xps ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙