FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IFJ predstavio knjigu Pridruživanje Hrvatske EU: izazovi sudjelovanja

Autor: ;scvi;
ZAGREB, 7. veljače 2007. (Hina) - Institut za javne financije i Zaklada Friedrich Ebert predstavili su danas u Zagrebu knjigu "Pridruživanje Hrvatske Europskoj uniji: izazovi sudjelovanja".
ZAGREB, 7. veljače 2007. (Hina) - Institut za javne financije i Zaklada Friedrich Ebert predstavili su danas u Zagrebu knjigu "Pridruživanje Hrvatske Europskoj uniji: izazovi sudjelovanja".

Riječ je o četvrtoj knjizi u sklopu projekta praćenja pridruživanja Hrvatske EU koji financijski podupire zagrebački ured Zaklade Friedrich Ebert.

U najnovijoj knjizi, 19 stručnjaka naglasak je stavilo na izazove sudjelovanja u samom procesu pridruživanja, ali i u odnosima s europskim državama bez obzira na status Hrvatske u EU. Ključne su teme položaj Hrvatske u Europi, problemi gospodarstva, priroda političke elite i stavovi građana te mogućnosti institucija da se prilagode zahtjevima modernih i otvorenih društava.

"Neovisno o statusu Hrvatske u EU, postoje mogućnosti za sudjelovanje, pa čak i za pokretanje inicijativa na određenim područjima te za sudjelovanje i doprinos hrvatskih stručnjaka u raspravama o temama značajnim za EU", istaknula je prigodom predstavljanja knjige ravnateljica Instituta Katarina Ott.

Naglasila je preporuke autora Hrvatskoj na putu priključenja EU i to ponajprije ubrzanje privatizacije, restrukturiranje državnih i lokalnih javnih poduzeća, dereguliranje tržišta, posebice usluga i rada, a nadasve poboljšanje obrazovanje kroz osuvremenjivanje obrazovnih programa.

Važno je nadalje reformirati javnu upravu, koja je trenutno u Hrvatskoj ključni problem te iskazuje nedostatak strategije, preveliki utjecaj politike i parcijalne provedbe reformi.

"Ključni problemi u gotovo svim područjima kojima smo se u sklopu projekta bavili jesu primjena, provedba i akcijski planovi. Kako će rezultati pregovora više ovisiti o primjeni nego o pukom usvajanju zahtjeva EU, Hrvatska se umjesto za 'uđimo što prije' treba odlučiti za 'uđimo što bolje', dodala je Ott.

Govoreći o komunikacijskoj strategiji Hrvatske prema EU i domaćoj javnosti, tajnica Pregovaračke skupine i pomoćnica ministrice vanjskih poslova i europskih integracija Tamara Obradović Mazal istaknula je kako u pregovaračkoj strukturi sudjeluje oko 1.600 stručnjaka iz 405 državnih i nedržavnih institucija te sektora, čime su zastupljeni mnogobrojni interesi s ciljem bolje transparentnosti u pregovorima.

Napomenuvši da su dosad otvorena i privremeno zatvorena dva pregovaračka poglavlja u procesu pregovora s EU, zatim da su još tri poglavlja otvorena, za 13 je zatraženo hrvatsko pregovaračko stajalište, pri čemu je na devet već odgovoreno, Obradović je ustvrdila da će te brojke samo rasti.

"Jedno od političkih i stručno-tehnički najtežih lekcija koje učimo jest institut prijelaznog razdoblja. Hrvatska dosad još nije zatražila prijelazno razdoblje. Preveliki broj takvih zahtjeva može otežati pregovore s EU, a dovodi u konačnici u pitanje i spremnost zemlje za priključivanjem Uniji", kazala je Obradović.

Na prezentaciji su sudjelovali i veleposlanik SR Njemačke u Hrvatskoj Hans Jochen Peters te direktor Ureda Zaklade Friedrich Ebert Mirko Hempel.

Knjiga je izdana na hrvatskom i engleskom jeziku, a dostupna je na web stranici Instituta http://www.ijf.hr.

(Hina) xsbo yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙