"Oprost za zatvorenike", "samoodređenje" i "teritorijalnost" temelji su za "proces rješavanja sukoba", pišu u priopćenju ETA-ini zatvorenici koji kaznu služe po zatvorima Francuske i Španjolske i najavljuju prosvjede, akcije i štrajk do 25. veljače, prenosi El Mundo.
EPPK pozive građane Baskije na "pobunu" protiv "represivnih" mjera kakve trpi Jose Ignacio de Juana Chaos koji 92 dana štrajka glađu i velik je izazov za španjolsko pravosuđe i medicinsku struku.
"Nakon epizode Barajas nastavak rješenja sukoba potrebniji je nego ikada dosad", rekao je de Jauna Chaos u intervju britanskome dnevniku The Times u kojem traži od Madrida da nastavi započeti mirovni proces.
Nakon bombaškog napada 30. prosinca u madridskoj zračnoj luci Barajas u kojem je ETA ubila dvije osobe, vlada u Madridu prekinula je s njome počet mirovni proces jer je ETA prekršila prekid vatre.
Na fotografiji objavljenoj uz intervju, de Juana Chaos, koji služi 20-godišnju zatvorsku kaznu za 25 ubojstava, leži ruku i nogu privezanih o krevet.
Liječnici madridske bolnice zatražili su od sudaca da pojasne presudu od 25. siječnja kojom odbijaju na slobodu pustiti bivšeg pripadnika ETA-e, a od liječnika traže da ga održe u životu.
Liječnici su zatražili pojašnjenje trebaju li zatvorenika samo održavati na životu ili moraju spriječiti da dođe do "neizlječivih oštećenja" u štrajkaša glađu te su zatražili pismenu odredbu trebaju li ga prisilno hraniti.
Suci su bolnici odgovorili da treba osim na životu održati i "tjelesni integritet pacijenta" te da može koristiti "silu" kako bi obvezala štrajkaša glađu na liječenje kojim će ga održati u životu, prenosi El Mundo.
Španjolsko pravosuđe pokrenulo je istragu kako bi utvrdilo okolnosti u kojima je zatvorenik dao intervju britanskom listu te kako je snimljena fotografija koju je prenio i španjolski tisak na naslovnici.
Udruga ETA-inih političkih zatvorenika optužuje francusku i španjolsku vladu da "negiraju i iskrivljuju politički dogovor koji bi omogućio mirovni proces", prenosi El Mundo.
Baskijska separatistička organizacija ETA je u više od četiri desetljeća oružane borbe za neovisnu državu na području francuske i španjolske Baskije ubila više od 800 osoba.