Nakon višesatnog javnog dijela sjednice na kojem su iznesene najvažnije pojedinosti sa suđenja, iz presude te žalbi branitelja i tužiteljstva, peteročlano sudsko vijeće pod predsjedanjem Vesne Vrbetić povuklo se iza zatvorenih vrata kako bi donijelo odluku.
Presuda Vrhovnog suda javnosti će biti poznata nakon što bude upućena strankama u postupku.
Osmorica bivših vojnih policajaca osuđena su lani u ožujku na ponovljenom suđenju pred splitskim Županijskim sudom na ukupno 53 godine zatvora.
Prvooptuženi Tomislav Duić, nekadašnji zapovjednika Vojno-istražnog centra Lora osuđen je na osam godina zatvora, kao i drugooptuženi Tonči Vrkić. Davor Banić osuđen je na sedam, a Miljenko Bajić, Josip Bikić, Emilio Bungur, Ante Gudić i Anđelko Botić na šest godina zatvora.
Četvorica od njih, Duić, Bajić, Bikić i Bungur u bijegu su od listopada 2004. i za njima je raspisana tjeralica. Ostala četvorica nalaze u pritvoru.
Branitelji optuženih u žalbama su od Vrhovnog suda zatražili oslobađajuću presudu, blaže kazne ili ukidanje prvostupanjske presude i ponovno suđenje.
S druge strane zastupnik optužbe, zamjenik glavnog državnog odvjetnika Petar Pulišelić zatražio je strožije kazne za optuženike. Tužiteljstvo, naime, smatra da su izrečene kazne preblage s obzirom da je riječ o ratnom zločinu, odnosno teško kaznenom djelu.
Slučaj Lora već je bio na Vrhovnom sudu 2005. Tada je poništio oslobađajuću presudu iz 2002. i predmet vratio na ponovno suđenje na kojemu su optuženi u ožujku prošle godine proglašeni krivima i osuđeni.
U obrazloženju te nepravomoćne presude navedeno je da je na suđenju utvrđeno da su optuženi počinili ratni zločin nad civilima koje su, suprotno nalogu Vojnog istražnog suda, zatočili u Lori umjesto u civilnom zatvoru na Bilicama.
Vijeće splitskog suda ocijenilo je da su se optuženici kao stražari i pripadnici interventnog voda Vojne policije iživljavali nad civilnim zatvorenicima koje su spajali na struju te udarali bejzbol palicama te ih prisiljavali da ulaze u pseće kućice i pjevaju ustaške pjesme. Krivima su proglašeni i za ubojstvo dvojice civila srpske nacionalnosti Nenada Kneževića i Gojka Bulovića, koji su umrli sredinom lipnja 1992. od posljedica premlaćivanja, nakon neuspjela pokušaja Kneževićeva bijega.