"Ove izjave sasvim su očekivane. Međutim, da u sustavu nešto ne štima govori to da su navodna izvješća o nadzoru prvo iscurila u sve medije, a da su tek potom podastrijeta predsjedniku Republike i Vlade koji koordiniraju njihov rad", stoji u izjavi Željke Antunović, koju je objavio SDP-ov Ured za odnose s javnošću.
Dodaje kako ni nakon današnjeg sastanka nije poznato jesu li, po kojoj osnovi i zašto tri političarke i aktivisti nevladinih organizacija bili predmet interesa represivnog sustava ili pak paraobavještajnog sustava i postoje li ili ne dokumenti o njima u sigurnosnom sustavu ili policiji.
Antunović navodi kako će SDP sačekati stajalište Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, koji je "jedini mjerodavan da dade konačnu ocjenu je li bilo nezakonitosti, odnosno jesu li kršena ljudska prava ili će cijelu priču trebati prebaciti pravosuđu".
Dodaje kako je država dužna organizirati sustav koji će zaštiti građane, osigurati da laži i poluistine, bez obzira dolaze li one iz paraobavještajnih, obavještajnih ili nekim drugih krugova ne budu korišteni kao alat za diskreditaciju građana, političkih kandidata, a posebno kandidatkinja, u predizbornoj godini.
"Od predsjednika države i Vlade, ma makar on bio i predsjednik HDZ-a, očekujemo da preuzmu odgovornost i u javnost pošalju poruku koja će građanima jamčiti nepovredivost njihove privatnosti, a ne samo da se javljaju kao zaštitnici sigurnosnog sustava", ističe zamjenica predsjednika SDP-a.
Predsjednici države i Vlade Stjepan Mesić i Ivo Sanader su nakon današnjeg razgovora u Vladi s ravnateljem SOA-e Tomislavom Karamarkom izvijestili kako je nadzorom utvrđeno da SOA nije obrađivala saborske zastupnice Milanku Opačić (SDP), Vesnu Škare-Ožbolt (DC) i Đurđu Adlešić (HSLS).