Priručnik donosi sažeti prikaz značajki drvenog tradicijskog graditeljstva Posavine, načelne upute i smjernice za obnovu te tehničke upute za obnovu građevnih elemenata kuće i njezina unutrašnjeg uređenja.
Izdan je u zajedničkoj nakladi MMTPR-a i Ministarstva kulture. Tisak u nakladi od 2 tisuće primjeraka financiralo je Njemačko društvo za tehničku suradnju.
Namijenjen je stanovnicima Posavine koji žele obnoviti svoje kuće te izvođačima radova uključenim u obnovu.
Priručnik je nastao suradnjom dvaju ministarstava u obnovi drvenih kuća u Lonjskom polju, u sklopu programa MMTPR-a 'Poticanje, zaštita, obnova i uključivanje u turizam kulturne i prirodne baštine u turistički nerazvijenim područjima', a izradila ga je grupa arhitekata i etnologa konzervatora te arhitekata s iskustvom u obnovi tradicijskih kuća.
Nakon uvodnih razmatranja o tradicijskoj baštini srednje Posavine u kojem su opisana posavska naselja te organizacija seoskog gospodarstva i osnovne karakteristike posavske kuće, priručnik donosi niz praktičnih uputa o čuvanju i obnovi drvenih kuća.
Najopsežnija obnova drvenih kuća i druge tradicijske baštine izvedena je u Sisačko - moslavačkoj županiji, gdje je za 26 projekata izdvojeno 3,1 milijuna kuna, rekao je na predstavljanju priručnika državni tajnik za turizam Zdenko Mičić.
Prema njegovim riječima, u zadnjih šest godina, država je u zaštitu i obnovu tradicijske baštine uložila 25 milijuna kuna, a to bi trebalo pomoći turistički nerazvijenim regijama u razvoju njihove turističke ponude.
Najavio je da je uz obnovu 6 do 7 tisuća drvenih kuća u trokutu Zagreb - Kutina - Karlovac, u planu i obnova tradicijskih kamenih kuća u Dalmaciji, Istri i Primorju.