"To ne odgovara istini, to su spekulacije, istina nije tako loša po nas", kazao je Dvornik na tematskoj sjednici saborskoga Odbora za pomorstvo, promet i veze o DTK-u.
Potvrdio je da je neovisni pravni savjetnik Clifford Chance Vladi dostavio konačnu verziju svog mišljenja, ali i naglasio da Vlada zasad ne može točno reći pripada li DTK državi i lokalnim vlastima ili T-HT-u, te da je zatražila dodatno mišljenje Pravnog fakulteta u Zagrebu i nekih odvjetničkih kancelarija.
Dodao je, međutim, i da "europska iskustva kažu da su vlasnici telekomunikacijske infrastrukture bivši monopolisti".
Dvornik je time odgovorio predsjednici Odbora Alenki Košiša Čičin-Šain, koja je Vladi spočitnula da rezultate analize ne želi dostaviti nadležnom odboru, nego ih plasira putem medija.
Ocijenila je da je DTK prirodni monopol države, koji "nije i ne može biti predmetom privatizacije".
Isto misli i predstavnik Grada Varaždina Marjan Baković, koji je istaknuo kako "nitko ne može na privatnoj osnovi braniti javni interes kvalitetne distribucije i interes nacionalne sigurnosti".
Ravnatelj Agencije za telekomunikacije Gašper Gaćina upozorio je da neriješeni vlasnički odnosi uzrokuju mnoge probleme u praksi, te da je osam od ukupno jedanaest tisuća kilometara svjetlosnih kabela položeno ilegalno.
Zbog toga su, kaže, u nekoliko zadnjih mjeseci zaredali slučajevi čupanja kabela koji su u prometu, zbog čega je policiju upozorio da počinitelje treba otkriti što prije, budući da takva nedjela mogu dovesti u pitanje sigurnost telekomunikacijskog sustava.
Gaćina smatra i da bi podatke o tomu što jest, a što nije ušlo u privatizaciju HT-a trebalo tražiti u bilanci tvrtke iz 1998.
"Ono čega tamo nema, nije moglo biti temeljni kapital HT-a, no to ne znači da je ono što je ušlo u bilancu doista i u vlasništvu te tvrtke", rekao je Gaćina.
Siniša Đuranović iz T-HT-a kazao je da ta tvrtka ima nekoliko tisuća građevinskih dozvola koje je predala Agenciji kao dokaz da je vlasnik infrastrukture.
"Mi ne tvrdimo da smo vlasnici svakog položenog kabla, nego samo onoga što smo gradili i u što smo investirali i za što imamo potrebne dozvole", rekao je Đuranović, te dodao da se ta činjenica "može promijeniti jedino ako Sabor odluči preuzeti, odnosno nacionalizirati tu infrastrukturu".
Tonči Tadić (HSP) najavio je da će do kraja tjedna u saborsku proceduru uputiti prijedlog izmjena Zakona o komunalnoj infrastrukturi, kojima će zatražiti da se DTK proglasi komunalnom infrastrukturom.