Nacionalno istraživanje o društvenom razvoju za 2006. godinu naslovljeno "Neumreženi: lica socijalne isključenosti u Hrvatskoj" pokazalo je da se čak 20 posto stanovništva Hrvatske subjektivno osjeća socijalno isključenim, diskriminiranim ili jednostavno zapuštenim, rekao je stalni predstavnik UNDP-a u Hrvatskoj Yuri Afanasiev.
Životni standard u Hrvatskoj je gotovo na razini polovice prosjeka zemalja Europske unije, a ispod praga apsolutnog siromaštva, koji iznosi 4,30 američkih dolara po osobi dnevno, živi manje od pet posto populacije.
Yuri upozorava da mlađi ljudi u Hrvatskoj koji se nastave obrazovati nakon srednje škole, znaju strane jezike te su informatički pismeni neće imati poteškoća s pronalaženjem posla niti nakon priključenja Hrvatske Europskoj uniji, dok će se stariji građani bez tih znanja najvjerojatnije suočavati s rizikom socijalne isključenosti.
U izvješću se navodi da je posebno težak položaj osoba starijih od 65 godina koje ne primaju mirovinu. Čak 62 posto njih živi u siromaštvu, dok je i 19 posto onih koji primaju mirovinu također siromašno. Rizik od siromaštva kojemu su izložena starija kućanstva dvostruko je veći od prosječnog, ističe se u izvješću.
U osvrtu na stanje opisano u izvješću UNDP-a hrvatski predsjednik Stjepan Mesić ocijenio je nedopustivim da svaki treći građanin ima poteškoća s podmirenjem osnovnih životnih troškova, da se nacionalne manjine tretira kao građane drugog reda ili da odlazak u mirovinu znači "padanje na prosjački štap".
Mesić je upozorio da se u zemlji katastrofalnog nataliteta nikako ne smiju zanemariti problemi roditelja, posebno samohranih roditelja koji nemaju kvalitetnu potporu, te je posebno izdvojio problem dugotrajne nezaposlenosti kojoj su izloženi stariji radnici.
Odgovarajući na pitanje o načinu rješavanja problema građana koji su tijekom Domovinskog rata napustili Hrvatsku i ostali bez stanarskog prava ili im je uništena imovina, Mesić je kazao da treba ispraviti nepravdu prema onima koji su 20 ili 30 godina uplaćivali doprinos u stambene fondove, ali su zbog rata otišli iz Hrvatske.
"Njima treba pomoći da lakše dođu do krova nad glavom i omogućiti im dostojanstven život, jer oni nisu palili svoje kuće i svoju imovinu. Radi pravednosti za njih država treba naći rješenje", kazao je Mesić.