Od 40 gradova, koliko ih je na popisu za naplatu spomeničke rente, izvješće o prikupljenom novcu nisu dostavili Zagreb, Osijek, Poreč i Šibenik, a od 443 općine podatke su dostavile tek 123, istaknuo je, dodavši da 60 posto rente pripada lokalnoj upravi, a 40 posto državi.
Na nedavnoj sjednici Nacionalnog vijeća za kulturu dogovoreno je da Ministarstvo kulture podupre održavanje, restauriranje i zaštitu oko 950 pokretnih i nepokretnih vrhunskih spomenika kulture, podsjetio je Mesić.
Napomenuo je da će se ove godine najviše novaca uložiti u obnovu pavlinskog kompleksa u Kamenskom, Velikom Taboru, crkve sv. Ivana Kapistrana u Iloku, Motovunske zidine te za gradove s Unescova popisa za zaštitu svjetske baštine: Dubrovnik, Split, Poreč, Trogir i Šibenik.
Ministarstvo kulture će za potrebe obnove spomeničke baštine otvoriti četiri nova konzervatorska odjela: u Gospiću, Slavonskom Brodu, Sisku i Imotskom, a najviše će se novca uložiti u obnovu drvene seoske arhitekture na sjeveru i seoskoga graditeljskoga nasljeđa na jugu Hrvatske, pretežno u Dalmatinskoj zagori.
Upitan o planovima gradnje u zaštićenoj jezgri na Cvjetnom trgu u Zagrebu, Mesić je rekao da je to najprije gradski problem, a tek onda Ministarstva kulture.