Mogućnost za poslovni sektor, doduše ne direktno, je i shema dodjele bespovratne pomoći za poslovnu infrastrukturu u okviru PHARE 2005, a za što je natječaj otvoren već dva mjeseca, kazala je Dalić na prezentaciji programa EU i mogućnosti za poslovnu zajednicu u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.
Kroz PHARE 2005 na raspolaganju za taj program je 4,97 milijuna eura (sa domaćom komponentom ukupno 6,63 milijuna eura), predviđeno je financiranje do devet projekata, a vrijednost pojedine donacije može biti od pola do milijun eura.
Dalić je najavila i kako se u drugoj polovici ove godine očekuje objava natječaja za potpore podizanju konkurentnosti malih i srednjih poduzeća za koji je kroz PHARE 2006 planiran iznos od dva milijuna eura (s domaćom komponentom 2,7 milijuna).
S donacijama u iznosu od 50 do sto tisuća eura predviđeno je financiranje minimalno 27 projekata, a projekt je zamišljen kao pomoć malim i srednjim poduzetnicima u pristupu tržištu, posebno stranim tržištima kroz financiranje savjetodavnih usluga, markentiških i promotivnih aktivnosti i sl.
Uz te programe, poslovni sektor ima mogućnost i prijave na natječaje Europske komisije za projekte koji se financiraju iz fondova EU, a Dalić je danas posebnu pažnju posvetila novom programskom razdoblju EU fondova, odnosno fondu IPA (Instrument for Pre-Acession Assistance) koji objedinjuje dosadašnje programe PHARE, ISPA i SAPARD.
Kroz IPA Hrvatskoj će u ovoj godini na raspolaganju biti 138,5 milijuna eura, iduće godine 146 milijuna, a 2009. i 2010. po više od 150 milijuna eura.
IPA ima pet komponenti: tranzicija i izgradnja institucija, prekogranična suradnja, regionalni razvoj, razvoj ljudskih potencijala i ruralni razvoj (IPARD).
Preduvjeti za uspješno provedbu su pak akreditacija sustava upravljanja programom i priprema programskih dokumenta.
Dalić očekuje da će operativni programi biti gotovi krajem ožujka, početkom travnja, a cilj je da ih najkasnije do kraja 2007. prihvati i Europska komisija.
Očekuje također da bi do kraja godine Komisija mogla akreditirati institucije uključene u pet komponenti IPA programa kako bi se, kaže, možda u prosincu ove, realnije u siječnju i veljači iduće godine mogli objaviti i natječaji.
No, Dalić upozorava i na N+3 pravilo, odnosno pravilo da se, ako se ugovaranje i isplata sredstava po godišnje planiranim obvezama ne izvrši u roku tri godine od odobrenja programa, ili projekta, sredstva automatski vraćaju u proračun Zajednice.
Dalić važnim drži pripremu i učinkovito korištenje sredstava pretpristupnih fondova EU, jer je to i "vježba" za sudjelovanje u strukturnim fondovima koji su namijenjeni članicama Unije.
Razlika između nečlanica i članica EU "kristalno je jasna u financijskom segmentu", kaže Dalić iznoseći procjenu da je maksimum koji bi Hrvatska kao članica mogla povlačiti iz strukturnih fondova iznos od sedam do deset milijardi kuna.