Dva će zavoda surađivati u obavljanju poslova Tehničkog potpornog centra za slučaj nuklearne nesreće (TPC), koji djeluje pri Državnom zavodu za nuklearnu sigurnost te u postavljanju i uporabi sustava RODOS u Hrvatskoj, proširenju, unaprjeđenju i uporabi Sustava pravodobna radiološkog upozoravanja za slučaj nuklearne nesreće (SPRU).
Također će zajednički osmišljavati projekte koji se mogu financirati iz predpristupnih fondova EU-a te će surađivati s međunarodnim organizacijama.
Prah je podsjetio da je osnutkom TPC-a 1998. počela jača suradnja DHMZ-a i Ministarstva gospodarstva u području pripravnosti za slučaj nuklearne nesreće, pružajući stručne usluge timu TPC-a koji prati posljedice nuklearne nesreće u okolici Hrvatske.
U Hrvatskoj je uspostavljeno 12+3 postaje koje danonoćno mjere radioaktivnost i prate zračenje u atmosferi, kako bi ranim javljanjem o izgredu u nekom nuklearnom pogonu u okolici Hrvatske omogućili TPC-u da pravodobno reagira. Građanima su podatci s tih postaja pristupačni na internetskoj stranici, a sufinanciranjem iz EU-a očekuje se povećanje broja postaja na 25, dodao je Prah.
Ravnatelj DHMZ-a Ivan Čačić rekao je da se Sporazumom potvrđuje provedba njihove osnovne temeljne djelatnosti - praćenje opasnih pojava, prije svega meteoroloških, ali također i upozorenja na prirodne i civilizacijske nesreće i katastrofe. Istaknuo je da je najvažnije spasiti ljudske živote i čuvati zdravlje ljudi.
Čačić je rekao da im je važno i što se sustav sve više učvršćuje i postaje otvoren drugima te veza s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje, u koju zapravo sa svojim djelatnostima ulaze i DHMZ i DZNS. Dodao je da su postignuti i visoki standardi i povezanost sa stranim partnerima, poglavito EU-om. Time pokazujemo snagu Hrvatske, naših mogućnosti i spremnost u području pripravnosti za slučaj nuklearne nesreće, rekao je.