"Kad mi razmjestimo još jednu borbenu skupinu s nosačem zrakoplova u Zaljev, to šalje vrlo jasan signal svima u regiji kako su Sjedinjene Države tu da bi ostale, da imamo značajne kapacitete, i da ćemo se s prijateljima, saveznicima i međunarodnim organizacijama baviti iranskom prijetnjom", rekao je Cheney u intervjuu tjedniku "Newseeku", koji je u nedjelju objavila Bijela kuća.
On je ponovio stajalište predsjednika Georgea W. Busha kako SAD nastoje spor oko iranskog nuklearnog programa riješiti diplomatskim putem, ali isto tako da ne isključuju ni jednu opciju.
Na pitanje može li zamisliti scenarij sa zračnim udarima na Iran, rekao je kako "neće spekulirati o.... sigurnosnim akcijama".
"Mislim kako većina zemalja u tom dijelu svijeta vjeruje kako je njihova sigurnost podržana, ako baš hoćete, od Sjedinjenih Država. One žele da imamo veliko vojno prisustvo tamo", kazao je Cheney.
Iz iranskih je izvora prošloga tjedna najavljeno proširenje kapaciteta u nuklearnom istraživačkom centru u Natanzu, s 3.000 novih centrifuga za obogaćivanje urana.
Američki državni podtajnik Nicholas Burns upozorio je u petak kako bi to bila "velika greška i jako pogrešna procjena iranske vlade" koja bi rezultirala novom rezolucijom Vijeće sigurnosti UN i jačanjem sankcija.
Dužnosnik iranskog nuklearnog programa tijekom vikenda je demantirao najavu o 3.000 novih centrifuga u Natanzu.
SAD su najavile i niz mjera za obuzdavanje iranskog utjecaja unutar Iraka, a predsjednik Bush je u petak upozorio Irance da će biti zaustavljeni ako budu napadali ili sudjelovali u pripremama napada na američke vojnike i iračke građane u Iraku. Američke snage dobile su dozvolu da ubijaju iranske agente u Iraku, koje se sumnjiči za pružanje pomoći šijitskim milicijama.