Istovremeno, glavni Hamasov suparnik, predsjednik Mahmud Abas izbjegava konačni obračun, tj. niti želi raspustiti vladu niti odrediti datum prijevremenih izbora.
Hamas je svoju prvu godišnjicu na vlasti obilježio proslavama ali ne u onoj mjeri kojoj se željelo. Neke su manifestacije naglo otkazane zbog međupalestinskih sukoba koji su izbili u četvrtak kada je napadnuta skupina Hamasovih boraca, da bi se zbog odmazde nasilje nastavilo i u petak.
Napetosti su tako narasle da je premijer Ismail Hanijeh odustao od nazočnosti na skupu u Jebaliji, ocijenivši da bi bilo preopasno tamo putovati.
U svom govoru dan ranije, Hanijeh je kazao da njegova vlada nije popustila pod međunarodnim pritiskom.
"Ostajemo odani otporu jer smo vlada rođena iz otpora", poručio je Hanijeh.
Ghassan Khatib, palestinski analitičar i bivši član kabineta, objasnio je da Hamasova popularnost nema veze s postignućima vlade već s izraelskom okupacijom Zapadne Obale i širenjem židovskih naselja.
"Okupacija Zapadne Obale i širenje židovskih naselja doprinijet će radikalizaciji palestinskog društva, zbog čega će Hamas i dalje uživati povijerenje palestinskog naroda", ocijenio je Khatib.
Izrael i Zapad su nakon pobjede Hamasa 25. siječnja 2006. smjesta obustavili milijune dolara palestinskoj vladi kako bi primorale Hamas da se odrekne nasilja i prizna pravo Izraelu na postojanje.
Hamas, međutim, nije pokleknuo a Abas mjesecima pokušava oformiti umjerenu koalicijsku vladu sastavljenu od Fataha i Hamasa, ne odustajući od pokušaja da uvjeri Zapad u nužnost ukidanja sankcija.