FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sabor: Odbor za useljeništvo podupro prijedlog novog zakona o biračima

Autor: ;ibob;
ZAGREB, 25. siječnja 2007. (Hina) - Saborski Odbor za useljeništvo podupro je danas u prvom čitanju Vladin prijedlog novog zakona o popisima birača, a članovi Odbora posebno su zadovoljni uvođenjem obveze elektroničkog vođenja biračkih popisa, koja će, očekuju, smanjiti mogućnost izbornih nepravilnosti.
ZAGREB, 25. siječnja 2007. (Hina) - Saborski Odbor za useljeništvo podupro je danas u prvom čitanju Vladin prijedlog novog zakona o popisima birača, a članovi Odbora posebno su zadovoljni uvođenjem obveze elektroničkog vođenja biračkih popisa, koja će, očekuju, smanjiti mogućnost izbornih nepravilnosti.

Predloženim zakonom uvodi se i obveza vođenja evidencija birača koji će glasovati na biračkim mjestima u inozemstvu.

Diplomatska predstavništva i konzularni uredi na svojim će područjima obavljati prethodnu registraciju birača, a birači koji žele glasovati u inozemstvu u evidenciju će se moći prijaviti kroz cijelu godinu.

Birački popisi zaključivat će se najkasnije 14 danas prije održavanja izbora, a Državno izborno povjerenstvo (DIP) odobravat će ih najkasnije osam dana do izbora.

Birači koji se iz objektivnih razloga ne stignu pravovremeno registrirati, u popis birača moći će se upisati na sam dan izbora, na temelju potvrde o upisu, te glasovati uz potvrdu o glasovanju.

Na upozorenja članova Odbora da birači iz dijaspore do nekih biračkih mjesta moraju putovati satima, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za upravu Antun Palarić najavio je da će Hrvatska od zemalja primateljica zatražiti da se izbori mogu provoditi i izvan diplomatskih predstavništava i konzularnih ureda.

Sjednici je nazočio i pomoćnik ministra unutarnjih poslova Filip Damjanović, koji je izvijestio da je u tijeku usklađivanje podataka o biračima koje ima MUP i podataka u Središnjem državnom uredu za upravu.

Upozorio je da je građanima u ratnom razdoblju dodijeljen značajan broj neispravnih jedinstvenih matičnih brojeva građana (JMBG).

Objasnio je da je posljednja znamenka u 13-znamenkastom JMBG-u kontrolni broj, koji se dobiva uz pomoć matematičkog algoritma, iz niza znamenki koje označavaju datum i godinu rođenja, te spol građana.

Do pogrešaka je došlo zbog ručnog računanja kontrolnih brojeva, a do danas je ispravljen veći dio tih podataka, rekao je Damjanović.

Uparivanjem podataka MUP-a i Središnjeg ureda za državnu upravu trebao bi se riješiti i problem umrlih na popisima birača i dobiti točan broj hrvatskih državljana s pravom glasa.

Kao poseban problem istaknuo je glasovanje pripadnika nacionalnih manjina u 12. jedinici, budući da je zaključkom Sabora iz 2001. iz svih obrazaca maknut podatak o nacionalnoj pripadnosti.

Taj je podatak ranije bio u obrascima za prijavu prebivališta, a pripadnici nacionalnih manjina svoju nacionalnu pripadnost ubuduće bi trebali iskazivati posebnim izjavama.

Takvo rješenje Damjanović smatra neprihvatljivim, jer se, upozorava, izjave mogu mijenjati i više puta dnevno.

(Hina) xibob yaz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙