U izjavi dostavljenoj medijima navedeno je da su provedba općih izbora, uspostava novih tijela državne vlasti te stabilno stanje u BiH dovoljni argumenti za odluku o tome kako je prestala potreba za korištenje instrumenata vanjskog upravljanja Bosnom i Hercegovinom.
Ruska je vlada time reagirala na najavu sadašnjeg visokog predstavnika za BiH Christiana Schwarz-Schillinga da će Vijeću za provedbu mira (PIC) preporučiti produljenje mandata OHR-a i nakon 30. lipnja.
Taj je datum ranije spominjan kao rok do kojega bi OHR trebao prestati s radom a glavnu posredničku ulogu u zemlji sa smanjenim ovlastima preuzeo bi novi ured posebnog predstavnika Europske unije (EUSR).
Donošenje konačne odluke o tome što će biti s OHR-om najavljeno je za kraj veljače kada će biti održana sjednica PIC-a.
Ruska vlada u svom reagiranju podsjeća da se Upravni odbor PIC-a nizom odluka iz 2006. godine "jasno i nedvojbeno" opredijelio za predaju svih ovlasti u upravljanju BiH domaćim vlastima i za završetak rada OHR-a.
Ruska je strana, kako se navodi u priopćenju od četvrtka, s partnerima iz međunarodne zajednice spremna obaviti konstruktivnu razmjenu mišljenja o budućnosti OHR-a s ciljem da se o tome postigne puni konsenzus.
Ocjena je Moskve međutim da "izvanredni mehanizmi upravljanja imaju smisao samo u izvanrednim okolnostima koje se u BiH više ne mogu vidjeti".