Broj starijih od 15 godina sa zaposlenjem dosegao je krajem 2006. rekordnu brojku od 2,9 milijardi, ali se broj nezaposlenih na svjetskoj razini praktički nije promijenio i iznosio je 6,3 posto, navodi ILO.
Siromašni radnici tek su skromno osjetili posljedice svjetskog gospodarskog rasta, a 1,37 milijuna ekstremno siromašnih radnika preživljava s 2 američka dolara dnevno, ističe ILO.
"Deset godina snažnog rasta imalo je tek slabašan učinak - i to u samo šačici zemalja - na radnike koji s obiteljima žive u bijedi. Osim toga, rast nije pridonio smanjenju nezaposlenosti", kazao je generalni direktor ILO-a Juan Somavia.
Zadnjih deset godina gospodarski rast očitovao se u većoj produktivnosti, ali se nije odrazio na rast zapošljavanja.
Svjetska produktivnost rasla je za 26 posto, a zapošljavanje u svijetu za 16,6 posto.
Nezaposlenost najteže pogađa mlade: 86,3 milijuna mladih od 18 do 24 godina je bez zaposlenja, što znači 44 posto svih nezaposlenih u svijetu.
Osim toga, izražena je razlika između žena i muškaraca na tržištu rada. U 2006., samo je 48,9 posto žena starijih od 15 godina bilo zaposleno, a u muškoj populacije zaposleno je bilo 74 posto.
Prvi put je udio sektora usluga nadjačao poljoprivredni sektor i postao prvi po broju zaposlenih u svijetu, navodi ILO.
Stopa nezaposlenosti bila je najveća na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi (12,2) krajem 2006, a slijedi je subsaharska Afrika s nezaposlenošću od 9,8 posto. Ondje živi i najveći dio siromašnih radnika.
Prema ILO-u, između 2001. i 2006., broj radnika ispod praga siromaštva koji žive s dolarom dnevno po osobi pao je posvuda osim u subsaharskoj Africi gdje je narastao za 14 milijuna. U Latinskoj Americi, na Karibima, Bliskom istoku i Sjevernoj Africi broj siromašnih radnika ostao je nepromijenjen.