"Zabilježen je jako velik interes građana za smještaj djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi u udomiteljske obitelji te veliko zadovoljstvo udomitelja koji su počeli dobivati stručnu pomoć i podršku djelatnika socijalne skrbi", kazala je voditeljica Odsjeka za opći socijalni rad u Ministarstvu socijalne skrbi Ana Butković.
U Hrvatskoj je trenutno oko 3000 djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, polovica njih je smještena u domovima, a polovica u udomiteljskim obiteljima.
Cilj programa koji je pokrenuo UNICEF je da se što više djece koja su iz raznih razloga morala biti izdvojena iz bioloških obitelji smjesti u obiteljsko okruženje, a ne u institucije, a posebice da se to omogući djeci mlađoj od tri godine, kazala je voditeljica UNICEF-ova Ureda za Hrvatsku Tanja Radočaj.
Podsjetila je da je UNICEF u kampanji prikupio 2,8 milijuna kuna, od čega je dosad utrošeno 70 posto i to za osnivanje sedam regionalnih županijskih timova podrške udomiteljima, edukaciju stručnjaka i udomitelja, financiranje mobilnih stručnih timova za podršku obiteljima koje skrbe o djeci s poteškoćama u razvoju te za materijalnu pomoć obiteljima koje skrbe za najmlađu djecu.
Program će se nastaviti i dalje jer je zaključeno da se ljudima koji se odluče za to plemenito zanimanje do sada pružalo vrlo malo podrške, kako stručne tako i financijske.
Provođenjem programa "Svako dijete treba obitelj" učinjeni su vrlo veliki pomaci na tom području, a daljnji napredak očekuje se i kroz Zakon o udomiteljstvu, koji je u izradi, kazala je Ana Butković.
Udomitelji u Hrvatskoj primaju samo mjesečnu naknadu za troškove djeteta u visini od 1400 do 2000 kuna, a za svoj rad ne dobivaju naknadu, što bi se također trebalo promijeniti donošenjem zakona, dodala je Butković.