"Premijer Gediminas Kirkilas održao je sastanak s predstavnicima General Electrica, koji su izjavili da kompanija želi sudjelovati u izgradnji nove nuklearne elektrane", kazala je premijerova glasnogovornica. "Premijer je kazao da će biti raspisan javni natječaj za izgradnju novog reaktora i pozvao je General Electric da na njemu sudjeluje", dodala je.
Njemački energetski div E.On već je iskazao interes za projekt izgradnje novog nuklearnog postrojenja u Litvi koji bi zamijenio zastarjelu nuklearku Ignalinu, dok su francuska grupa Areva i japanski Mitsubishi izrazili spremnost za isporuku nuklearnih tehnologija koje bi se koristile za gradnju novog pogona.
Kompanije za opskrbu električnom energijom triju baltičkih zemalja, Estonije, Latvije i Litve, nedavno su osnovale radnu skupinu s poljskim kolegom kako bi se razmotrilo uključivanje Poljske u projekt izgradnje nuklearke. Ona bi zamijenila Ignalinu, koja koristi reaktore slične onima koji su eksplodirali u Černobilu 1986., izazvavši najveću svjetsku nuklearnu katastrofu.
Litva je EU, kojoj se priključila 2004, obećala da će Ignalinu zatvoriti do 2009. Studija izvedivosti koju su lani provele baltičke energetske kompanije predvidjela je međutim da novo postrojenje neće prije 2015. biti pušteno u pogon.
Ista studija pokazala je također da će nova nuklearka s jednim reaktorom kapaciteta od 800 megavata, ili dva reaktora kapaciteta 1.600 megavata zahtijevati ulaganje od 2,5 milijardi do četiri milijarde eura. Ako se u projekt uključi Poljska, kapacitet nuklearne elektrane mogao bi biti povećan na 3.200 megavata čime bi i konačna cijena toga projekta porasla na pet milijardi eura.