FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IFJ potvrdio: 2006. rekordna po broju ubijenih novinara

Autor: ;rtom;
ZAGREB, 22. siječnja 2007. (Hina) - Međunarodna Federacija novinara (IFJ) potvrdila je u ponedjeljak da je 2006. bila godina tragedije za medijske djelatnike kojih je najmanje 155 ubijeno, poginulo na zadatku ili umrlo pod nerazjašnjenjim okolnostima.
ZAGREB, 22. siječnja 2007. (Hina) - Međunarodna Federacija novinara (IFJ) potvrdila je u ponedjeljak da je 2006. bila godina tragedije za medijske djelatnike kojih je najmanje 155 ubijeno, poginulo na zadatku ili umrlo pod nerazjašnjenjim okolnostima.

"Mediji su postali moćniji, a novinarstvo opasnije", kazao je Aidan White, glavni tajnik IFJ-a u poruci povodom objave izvješća. "Godina 2006. bila je rekordna po broju novinara koji su bili mete i žrtve brutalnosti i po broju nekažnjenih zločina protiv novinara".

I godina koja je prethodila bila je rekordna po broju smrti među novinarima i medijskim djelatnicima, no među 154 ubijenih novinara u 2005., bilo je 45 tragično poginulih iranskih novinara u zrakoplovnoj nesreći. Naprotiv, u 2006. bilo je mnogo manje nesretnih slučajeva, ukupno 22.

IFJ navodi da je rastao broj civilnih žrtava i otpor prema vojnoj okupaciji Iraka te da su medijski djelatnici postali prva meta terorističkih napada. Do kraja 2006. u Iraku je ubijeno 69 medijskih djelatnika čime je ukupno 170 medijskih djelatnika ubijeno od početka invazije na Irak u travnju 2003.

IFJ ističe da se nastavlja nasilje prema novinarima u Latinskoj Americi, poglavito u Meksiku, Kolumbiji i Venezueli gdje je bilo 37 ubijenih medijskih djelatnika, dok je još 10 poginulo nesretnim slučajem.

U Aziji i na Pacifiku ubijena su bila 34 medijska djelatnika, a k tomu je još 8 njih poginulo nesretnim slučajem.

U Africi je broj prijavljenih ubijenih novinara iznosio 5, a nesretnim slučajem poginula su 4 novinara.

U Europi je 6 novinara bilo ubijeno, a posebice je pozornost privukao slučaj ubijene ruske novinarke Ane Politkovskaje.

Na Bliskom istoku ubijena su bila ukupno 73 medijska djelatnika, od čega u Iraku 69.

"Gotovo sve naše kolege ubijene ondje su irački novinari. Jasno je da iračka vlada kao i američka vojska moraju sigurnost novinara učiniti prioritetom ili ta zemlja nikada neće imati stvarne medijske slobode", kazao je White.

Kao pozitivan znak krajem godine IFJ bilježi to što su Ujedinjeni narodi, prvi put u svojoj povijesti, objavili izjavu kojom osuđuju nasilje prema novinarima i pozivaju na progon i kažnjavanje ubojica.

U rezoluciji prihvaćenoj jednoglasno 23. prosinca Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo je vlade na poštivanje međunarodnog prava i na zaštitu civila u oružanim sukoba. Vijeće je pozvalo neka se dokine praksa nekažnjavanja ubojica novinara i pristalo pripremati godišnja izvješća o opasnostima s kojima se suočavaju medijski djelatnici.

"To je bila jedina svjetla točka u godini ", kazao je White.

(Hina) xrt ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙