Smanjenje viška zaliha američkog kukuruza u kombinaciji sa snažnom potražnjom za tom žitaricom u kineskom brzo-rastućem gospodarstvu, izazvalo je udvostručenje terminskih cijena kukuruza u protekloj godini, na najvišu razinu od srpnja 1996.
Na čikaškoj robnoj burzi terminska cijena kukuruza za isporuke u ožujku u petak je na zatvaranju iznosila 4,0675 dolara po bušelu.
Cijene su prošloga tjedna naglo porasle nakon što je američko ministarstvo poljoprivrede oštro srezalo svoju prognozu za žetvu kukuruza u 2006-2007., uslijed suša u nekim dijelovima američkog srednjeg zapada.
"SAD je ključan za tržište kukuruza, budući je zaslužan za više od 40 posto svjetske proizvodnje te gotovo 70 posto ukupnog izvoza", kazala je Helen Henton, čelnica istraživanja roba u Standard Chartered Bank. "Dok je američki urod još uvijek treći po veličini u svijetu te bi trebao premašivati domaće potrebe, za izvoz će biti raspoloživo manje kukuruza", dodala je.
Unatoč visokim cijenama, nema znakova pada potražnje. U Kini raste uzgoj životinja koje se koriste kukuruzom kao hranom te će ta zemlja u nadolazećim godinama postati uvoznik žitarica, istakla je nadalje Henton.
Prema procjenama američkog ministarstva poljoprivrede, proizvodnja etanola sada konzumira 20 posto američkog uroda kukuruza u usporedbi sa šest posto u 2000.
Očekuje se da će američki predsjednik George W. Bush u svojem izviješću o stanju nacije u utorak pozvati na još veću proizvodnju etanola iz kukuruza kao goriva za američke automobile, radi smanjenja ovisnosti te zemlje o uvoznom gorivu.
Prije šest godina Sjedinjene su Države imale 54 tvornice etanola kapaciteta nešto manje od dvije milijarde galona godišnje. Danas 100 tvornica proizvodi ukupno više od pet milijardi galona godišnje, a još ih se gradi 70, koje bi trebale povećati američke proizvodne kapacitete za osam milijardi galona.
Analitičari procjenjuju da će američki poljoprivrednici u ovoj godini smanjiti svoju proizvodnju usjeva poput pšenice i pamuka te posaditi 10 posto više kukuruza.