FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Beograd: Demokratskim snagama većina u parlamentu

Autor: ;soja;
BEOGRAD, 21. siječnja 2007. (Hina) - Demokratske snage u Srbiji pobijedile su na nedjeljnim parlamentarnim izborima u Srbiji, s obzirom da su osvojile 146 mjesta u budućem parlamentu dok su 97 mandata osvojile stranke bivšeg režima.
BEOGRAD, 21. siječnja 2007. (Hina) - Demokratske snage u Srbiji pobijedile su na nedjeljnim parlamentarnim izborima u Srbiji, s obzirom da su osvojile 146 mjesta u budućem parlamentu dok su 97 mandata osvojile stranke bivšeg režima.

Prema konačnoj procjeni Centra za slobodne izbore i demokraciju (CeSID), Demokratska stranka Borisa Tadića dobila je 920 tisuća glasova, odnosno 22,9 posto i imat će 65 skupštinskih mandata, koalicija Demokratske stranke Srbije Vojislava Koštunice i Nove Srbije Velimira Ilića dobila je 670 tisuća glasova odnosno 16,47 posto i 47 mandata, G17 Plus 270 tisuća glasova odnosno 6,8 posto i 19 skupštinskih mandata, te koalicija Liberalno demokratske partije Čedomira Jovanovića, Građanskog saveza Srbije Nataše Mićić, Socijaldemokratske unije Žarka Koraća i Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka 211 tisuća glasova, odnosno 5,3 posto i 15 mandata u budućoj Skupštini.

Nasuprot tim strankama, Srpska radikalna stranka haškog optuženika Vojislava Šešelja dobila je milijun i 150 tisuća glasova, odnosno 28,7 posto i 81 mandat, a Socijalistička partija Srbije Ivice Dačića, nasljednika Slobodana Miloševića 236 tisuća glasova, odnosno 5,9 posto i 16 mjesta u parlamentu.

U parlament ulaze i stranke nacionalnih manjina - Savez vojvođanskih Mađara Jozefa Kase, Lista za Sandžak Sulejmana Ugljanina, te dvije romske stranke, Unija Roma Srbije i Romska partija. Postoji mogućnost da svoje zastupnike dobiju i Koalicija Albanaca Preševske doline i Koalicija Mađarska sloga, tako da će nacionalne manjine biti zastupljene s najmanje sedam zastupnika.

Kako je kazao izvršni direktor CeSID-a Zoran Lučić, na izbore je izašlo četiri milijuna i 20 tisuća građana, odnosno 60,4 posto od oko 6,6 milijuna ukupnog broja onih koji imaju biračko pravo. Srbi na Kosovu prvi put nisu dali najviše glasova radikalima, već je najbolji rezultat postigla koalicija Koštunice i Ilića.

"Radikali i socijalisti su, jednako kao i na parlamentarnim izborima 2003. godine, osvojili zajedno oko 1,4 milijuna glasova, što je njihov gornji limit", kazao je Lučić na konferenciji za novinare. Politički analitičar Vladimir Goati je pozdravio činjenicu da je u parlament ušla koalicija predvođena Čedomirom Jovanovićem.

"Oni ulaze kao izrazito europski orijentirana snaga, pa se nakon ovih izbora ipak može ocijeniti da smo dobili nešto drukčiji politički reljef Srbije", kazao je Goati.

Republičko izborno povjerenstvo ima rok do četvrtka, 25. siječnja da proglasi službene i konačne izborne rezultate, nakon čega počinje teći rok od mjesec dana za konstituiranje Skupštine Srbije, te potom tromjesečni rok za formiranje nove vlade.

(Hina) xttag ybs

An unhandled error has occurred. Reload 🗙