FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Počelo obilježavanje 14. obljetnice "Maslenice"

Autor: ;imar;
ZADAR, , 20. siječnja 2007. (Hina) - Nizom priredaba danas, sutra i u ponedjeljak u Zadru i Zadarskoj županiji obilježit će se 14. obljetnica vojno-redarstvene oslobodilačke operacije "Maslenica".
ZADAR, , 20. siječnja 2007. (Hina) - Nizom priredaba danas, sutra i u ponedjeljak u Zadru i Zadarskoj županiji obilježit će se 14. obljetnica vojno-redarstvene oslobodilačke operacije "Maslenica".

Predstavnici udruga proizašlilh iz Domovinskog rata, Grada Zadra i Zadarske županije jutros su položili vijence i upalili svijeće ispred spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u Kašiću i kod Zelenog Hrasta.

Vijence su položili ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta i predsjednik Skupštine Zadarske županije Stanko Zrilić, izaslanstva Županije te Grada Zadra.

Odavanju počasti nazočili su roditelji poginulih hrvatskih branitelja iz Slavonije, predstavnici hrvatskih postrojba koje su sudjelovale u toj oslobodilačkoj operaciji te predstavnici Hrvatske vojske i policije.

Obilježavanje obljetnice "Maslenice" nastavljeno je zatim na Velebitu, gdje je u crkvi sv. Frane u Podpragu služena misa za hrvatske branitelje. Održana je i atletska utrka "Da se ne zaboravi" od Bobije do Podpraga.

Obilježavanje obljetnice te oslobodilačke operacije nastavit će se sutra u Zadra i u Posedarju, gdje će biti održana misa za branitelje, a nakon toga u prostorijama tamošnje osnovne škole otvorena izložba fotografija "Maslenica 1993.". U Zadru će biti održan koncert posedarske klape "Kontrada" i predstavljena knjiga književnika Tomislava Marijana Bilosnića "Ogrlica".

Izaslanstva Grada Zadra i Županije 22. siječnja položit će vijence ispred središnjeg križa na zadarskom gradskom groblju.

Vojno-redarstvena oslobodilačka operacija "Maslenica" počela je 22. siječnja 1993. i to je bila prva veća oslobodilačka operacija Hrvatske vojske i redarstvenih snaga u kojoj su hrvatske snage u tri dana oslobodile veći dio zadarskoga zaleđa.

Među ostalim, oslobođeno je desetak okupiranih sela, Novsko ždrilo, na kojemu su okupatori srušili Maslenički most i tako prekinuli prometnu vezu između južne i sjeverne Hrvatske. Oslobođena je i zrakoplovna baza Zemunik s koje su neprijatelji topništvom gađali Zadar i okolicu.

U tri dana operacije neprijateljske postrojbe pomaknute su s udaljenosti od samo nekoliko stotina metara od Zadra na trinaest kilometara. U nastavku operacije oslobođena je i brana Peruča kod Sinja.

"Maslenica" je bila prvi uvjerljivi vojnički odgovor srpskom agresoru. Smatra se da je u moralnom i vojničkom smislu bila prekretnica, jer je vratila nadu i vjeru hrvatskom narodu u konačno oslobođenje te značila veliki poticaj kasnijim oslobodilačkim operacijama.

U akciji je sudjelovalo više postrojba Hrvatske vojske te znatne policijske snage. Njezini su glavni zapovjednici bili generali Janko Bobetko, Ante Gotovina, Ante Roso, Mirko Norac i Mladen Markač.

U akciji su sudjelovali branitelji iz cijele Hrvatske. Po nekim podatcima u akciji te u obrani dosegnutih crta poginulo je 114 hrvatskih branitelja, a neprijateljski gubitci se procjenjuju na oko 490 vojnika.

(Hina) ximar ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙