Izvješće, objavljeno u srijedu, pod nazivom "Sloboda u svijetu 2007." dijeli države u tri kategorije - slobodne, djelomično slobodne i neslobodne - dajući ocjene od 1 do 7 za kategoriju političkih prava i za kategoriju građanskih sloboda u njima.
Postotak zemlja koje su ocijenjene slobodnima ostaje isti već gotovo desetljeće, što sugerira "stagnaciju sloboda" u svijetu, ocjenjuje Freedom Forum.
Od ukupno 193 obrađene zemlje, 90 ili 45 posto ih je slobodno, 58 ili 30 posto djelomice slobodno, a 45 ili 23 posto neslobodno. U slobodnim zemljama živi 3.004.999.000 stanovnika ili 46 posto svjetske populacije, u djelomice slobodnim 1.083.200.000 stanovnika ili 17 posto, a u neslobodnim zemljama 2.448.600.000 stanovnika ili 37 posto.
Najveća zemlja koja je svrstana u kategoriju neslobodnih je Rusija, koja je ocijenjena sa 6 za politička prava i 5 za građanske slobode, te opisana kao "autoritarni režim". Kina je ocijenjena još gore od Rusije, s ocjenama 7 i 6, te je svrstana u neslobodne zemlje.
Među potpuno slobodne zemlje izvan Europe, s ocjenom jedan u obje kategorije, uvrštene su SAD, Kanada, Australija, Novi Zeland, Bahamski otoci, Maršalski otoci, Kostarika, Dominikanska Republika, Urugvaj i Čile.
Sve članice Europske unije, osim Rumunjske, Grčke i Bugarske, također su najviše ocijenjene u obje kategorije. Bugarska i Grčka za politička prava dobivaju također jedinicu, međutim, za građanske slobode obje su ocijenjene dvojkom. Rumunjska je u obje kategorije ocijenjena dvojkom.
Hrvatska je ocijenjena s 2/2, uz spominjanje napretka u stupnju političkih prava i građanskih sloboda, što se u popratnom tekstu povezuje s postrožavanjem definicije zločina iz mržnje u kaznenom zakonu.
"Demokracija je pustila dublje korijene u većini srednje i istočne Europe, čak iako su neki iskusili polarizaciju i teškoće u vladanju. Jedina veća promjena ocjene dogodila se BiH, zbog uspješno provedenih općih izbora. Umjereniji napredak bilježi se u Albaniji, zbog pojačanih napora u borbi protiv korupcije; Hrvatskoj, zbog jačanja zakona protiv zločina iz mržnje; i Rumunjskoj; zbog reforme sudstva. Mađarska bilježi umjereno nazadovanje zbog građanskih nemira koji su se događali u intenzivno polariziranom političkom okružju", ocjenjuje se u godišnjem izvješću Freedom Foruma.
Posebno se ističe snažan utjecaj EU na zemlje srednje i istočne Europe na planu poboljšanja političkih procesa u njima, transparentnosti, tretmana manjina, vladavine prava i temeljnih građanskih sloboda - strogo uvjetovanih za članstvo u Uniji.
Od hrvatskih susjeda, Slovenija je kao članica EU ocijenjena jedinicom u obje kategorije, Srbija je s ocjenama 3/2 svrstana u slobodne zemlje, a BiH i Crna Gora s ocjenama 3/3 u djelomično slobodne.
Kada je riječ o zapadnoj Europi, 24 države ili 96 posto svrstano je u slobodne zemlje, no u izvješću se ponovo ističe kako neke europske vlade ne uspijevaju integrirati nebijelačke useljenike u ekonomski i kulturni život zemlje. Turska, kao kandidat za članstvo u EU, dobila je ocjenu 3/3 i svrstana je u djelomično slobodne zemlje.
(Hina) xdh ybr