FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Martić pred Haškim sudom odbacio optužnicu kao klevetu

Autor: ;spuc;
ZAGREB/DEN HAAG, 12. siječnja 2007. (Hina) - Bivši predsjednik tzv. RSK Milan Martić u petak je u obraćanju sudskom vijeću, na kraju iznošenja završnih riječi pred Haškim sudom, odbacio kao klevetu optužnicu koja ga tereti za etničko čišćenje i ubijanje nesrpskog stanovništva na prostoru Hrvatske i BiH početkom 90-ih, te za napad na Zagreb u 1995. godini.
ZAGREB/DEN HAAG, 12. siječnja 2007. (Hina) - Bivši predsjednik tzv. RSK Milan Martić u petak je u obraćanju sudskom vijeću, na kraju iznošenja završnih riječi pred Haškim sudom, odbacio kao klevetu optužnicu koja ga tereti za etničko čišćenje i ubijanje nesrpskog stanovništva na prostoru Hrvatske i BiH početkom 90-ih, te za napad na Zagreb u 1995. godini.

"Kompletna optužnica protiv mene je kleveta", kazao je Martić u kratkom obraćanju, tvrdeći da je haško tužiteljstvo prvotnu optužnicu ograničenu na napad na Zagreb proširilo na etničko čišćenje počinjeno od 1991. do 1995. na području Hrvatske i BiH "na sugestiju hrvatskih medija".

On je također ustvrdio da je razlog zbog kojeg je američki tužitelj Alex Whiting tražio doživotnu kaznu zatvora to što je "njegova zemlja aktivno sudjelovala u progonu" srpskog stanovništva te sad traži način da to "opravda".

Tužitelji su u svojoj završnoj riječi u srijedu zatražili kaznu doživotnog zatvora za Martića objašnjavajući da posebna težina djela i dugo vremensko razdoblje u kojem su zločini počinjeni opravdavaju izricanje najteže kazne predviđene Statutom Haškog suda.

Sudsko vijeće nije najavilo, zaključujući proces, kada će donijeti presudu.

Martića, bivšeg ministra unutarnjih poslova i predsjednika tzv. republike srpske krajine tereti se za zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja počinjene od kolovoza 1991. do kolovoza 1995. progonom, istrebljenjem, ubojstvima, zatvaranjima, mučenjima, deportacijom, bezobzirnim razaranjem i pljačkom na području Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Martića se tereti da je kao sudionik udruženog zločinačkog pothvata koji je vodio bivši jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević sudjelovao u etničkom čišćenju nesrpskog stanovništva s dijelova hrvatskog teritorija. Također, tereti ga se za granatiranje Zagreba u svibnju 1995. godine te za niz drugih zločina počinjenih nad hrvatskim civilima u selima od Saborskog do Škabrnje u kojima su ubijene stotine ljudi, uglavnom staraca i žena.

Obrana u petak nije svoju završnu riječ izvela do kraja jer je po isteku za to dodijeljenog vremena sudsko vijeće zaključilo izlaganje Martićeva odvjetnika.

"Nemam izbora nego da napustim sudnicu", zaprijetio je odvjetnik Predrag Milovančević, nakon što je predsjedavajući sudac više puta ponovio kako mu ne daje riječ. Na kraju je odvjetnik ipak ostao u sudnici.

I prije toga u toku iznošenja završne riječi suci su upozoravali Milovančevića na vrijeme koje ima na raspolaganju kao i na to da u sudnici mora postupati u skladu s pravilima profesije, da se u završnoj riječi treba držati točaka optužnice, a ne da sam svjedoči jer to nije uloga odvjetnika, te da ne može ponovno otvarati pitanja koja je Vijeće već pravomoćno presudilo odlukama u toku predmeta.

Milovančević je kazao kako je Martić nevino optužen zatraživši njegovo oslobađanje.

Odvjetnik je i u petak, drugog dana iznošenja završnih riječi, potrošio vrijeme objašnjavajući sucima kako je "nasilna secesija Hrvatske" uzrok svega što je događalo, a ne "neka bolesna ideja srpskog vodstva kako to tvrde tužitelji", te da je u tom pogledu "čitav svijet u zabludi".

Obrana je u završnim riječima u četvrtak i petak po prvi puta ustvrdila da udruženi zločinački pothvat nije u nadležnosti Suda, pa su tužitelji podsjetili da je obrana trebala, u skladu s pravilima Haškog suda, to osporavati tijekom jednogodišnjeg suđenja.

Završne riječi tužiteljstva i obrane služe tome da tužitelji odnosno branitelji sumiraju dokaze koji podržavaju njihovo tumačenje krivnje odnosno nevinosti optuženog.

(Hina) xps ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙