"Razumljivo je da se nešto mora dogoditi budući da baš one države koje su kritične prema ustavu žele primjerice da se Europska unija može širiti", rekla je Merkel u četvrtak u Berlinu, govoreći o prioritetima Njemačke, koja od početka godine predsjeda EU-om, u intervjuu šestorici dopisnika europskih novinskih kuća, među kojima i Dela, te američkog New York Timesa.
Kako navodi vodeći slovenski list, koji je glavne naglaske iz razgovora objavio u petak, dok će razgovor u cjelini objaviti u subotnjem broju, Merkel je istaknula da zbog nedonošenja ustava za sada ne postoji pravni okvir za buduća proširenja te da je to problem i za Hrvatsku, s kojom se već vode pregovori o članstvu.
List navodi da je Merkel u vezi s njemačkim mandatom i europskim ustavom rekla da je sada trenutak da države koje su zabrinute pitanjem ustava ili s time imaju teškoće, "moraju reći o kojim se teškoćama i brigama radi". "No, raspravu (ustavnu) ne možemo započeti od nule", istaknula je Merkel.
Vodeći slovenski list ističe i pohvalu Merkel činjenici da je Slovenija kao prva od novih članica preuzela euro, te da su Europi potrebni takvi pozitivni primjeri i uspjesi.
Uz to, list izdvaja i njene riječi da vjeruje kako je u interesu Rusije da bude pouzdan partner EU-a kad se radi o isporuci energenata, čime je ublažila svoje kritike Moskve od prije nekoliko dana zbog zaustavljanja isporuka nafte preko Bjelorusije.
Snažno transatlantsko partnerstvo u interesu je Europe, također je u razgovoru istaknula njemačka kancelarka.
List u vezi s perspektivom širenja EU na balkanske države i stanjem u Srbiji i na Kosovu ističe njenu ocjenu da "zadovoljstvo na Kosovu" ne bi smjelo biti plaćeno "nestabilnošću u Srbiji".