Od prve primjedbe na saslušanju Rice i Gatesa ton je bio ozbiljan i razarajući kao na suđenju, opisuje The New York Times.
Zastupnici su kazali kako imaju premalo povjerenja u to da će iračka vlada moći ispuniti obećanja koja je dala o suzbijanju nasilja i pružanju sigurnosti u Bagdadu, na što se uvelike oslanja Bushov plan. I demokrati i republikanci boje se da plan nudi premalo i dolazi prekasno te da se na razlikuje o prijašnjih pokušaja stabiliziranja Bagdada, navodi The Washington Post.
Demokratski senator Joseph Biden nazvao je Bushov potez "tragičnom pogreškom", a njegov stranački kolega Christopher J. Dodd iz Connecticuta optužio je administraciju da se koristi američkim vojnicima kao "topovskim mesom".
Njihov republikanski kolega Chuck Hagel kazao je da je Bush upao u "opasnu vanjskoplitičku zabludu", na što se začuo pljesak.
Republikanski senator Norm Coleman kazao je kako su izgubljeni životi vojnika "previsoka cijena" da bi on podržao Bushov plan, dok je senator George Voinovich, također republikanac, rekao državnoj tajnici Rice na saslušanju pred senatskim odborom za vanjsku politiku da je na kraju prestao vjerovati predsjednikovoj politici u Iraku.
Condoleezza Rice je tijekom trosatnog saslušanja, na kojem ni jedan senator nije podržao Bushov plan, kazala kako "osobno razumije sumnjičavost, kao i pesimizam koji neki osjećaju u vezi Iraka" ali je zamolila za strpljenje.
Na pitanje ima li povjerenja u iračku vladu premijera Nurija al Malikija, odgovorila je da "misli da Maliki zna da je njegova vlada dobila odgodu roka".
Ministar Gates je na saslušanju pred Odborom za oružane snage Predstavničkog doma naglasio da će "povećanje američkog prisustva u Iraku biti izravno vezano uz iračko pokazivanjem da su voljni ispuniti preuzete obveze". Gates je pred odborom ponovio ocjenu koju je dao polažući prisegu 18. prosinca - da će "događaji u Iraku u iduću godinu ili dvije oblikovati budućnost Bliskog istoka i još dugo utjecati na globalnu geopolitiku".
Oštrina kongresne osude iznenadila je i Bijelu kuću koja se nadala stvaranju dvostranačke potpore Bushovu planu, te najavila niz potencijalno dugih okršaja i parlamentarnog glasovanja o vođenju i financiranju gotovo četverogodišnjeg rata u Iraku, ocjenjuje Post.
Skepticizam s Capitol Hilla našao je svoj odraz i u ispitivanjima javnog mišljenja, pa je tako anketa AP-Ipsosa, objavljena u petak, pokazala da se čak 70 posto Amerikanaca protivi slanju novih snaga u Irak, a podjednak broj ne misli da će povećanje snaga pridonijeti stabilizaciji stanja u toj zemlji. Zbog situacije u Iraku samo 32 posto ispitanih odobrava Bushovu politiku.