ZAGREB - Hrvatsko Ministarstvo kulture jučer je, reagirajući na pismo patrijarha Srpske pravoslavne crkve, istaknulo kako nije točno da se ono nedovoljno skrbi o zaštiti pravoslavne sakralne baštine. U 2006. godini Ministarstvo je financiralo zaštitne radove na 32 pravoslavna sakralna spomenika. Među navedenim spomenicima su i pakrački Episkopski dvor i crkva Svetog Duha, manastir u Gomirju, manastir u Krupi, crkva Uspenja Bogorodičinog u Šibeniku te crkva Vavedenja Bogorodice u Plaškom, kao i čitav niz drugih sakralnih i povijesnih građevina, navodi Ministarstvo. Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Pavle zatražio je od hrvatskog ministra kulture Bože Biškupića da se angažira na zaštiti srpske kulturne baštine u Hrvatskoj. U pismu patrijarha Pavla piše, uz ostalo, da je Zavod za zaštitu spomenika kulture u Šibeniku ignorirao postojanje pravoslavne crkve svetoga Joakima i Ane u Bribiru, te da je u Bribiru postavljena ploča na kojoj se spominje samo postojanje katoličkih crkava, a ne i pravoslavne baštine.
OSIJEK - Osječko Županijsko državno odvjetništvo podignulo je optužnicu protiv saborskoga zastupnika mađarske nacionalne manjine Jene Adama, izvijestio je jučer osječki Županijski sud. Zamjenik predsjednika i glasnogovornik Suda Miroslav Rožac potvrdio je Hini kako je optužnica Državnoga odvjetništva zaprimljena jučer, pred kraj radnoga vremena, ali nije želio govoriti o pojedinostima budući da, kako navodi, optužnica još nije uručena Adamu. Glasnogovornik Županijskog državnog odvjetništva Zvonko Kuharić popodne nije bio dostupan za izjavu. Kaznenu prijavu protiv zastupnika Adama podnijela je Demokratska zajednica Mađara Hrvatske (DZMH), smatrajući da je nenamjenski trošio sredstva od 250.000 kuna, koja je dobio iz državnoga proračuna za aktivnosti saborskoga zastupnika. U DZMH-u tvrde da je Adam spomenuta sredstva koristio za osobne potrebe.
VIROVITICA - Predsjednik HSS-a Josip Friščić jučer je u Virovitici na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s HSLS-om rekao da se nigdje kao u Virovitičko-podravskoj županiji nije dogodilo da opcije, kojima su građani dali povjerenje, na kraju ne obnašaju vlast, a predsjednik županijskog HSS-a Željko Pecek za političku trgovinu u županijskim mjestima optužio je HDZ. Na tiskovnoj konferenciji "Vlast po svaku cijenu-volji građana usprkos" Friščić je rekao kako takva preraspodjela vlasti ne bi bila moguća da je "u Hrvatskoj provedena decentralizacija općina jer bi one bile manje ovisne o državi". Predsjednik HSS-a Virovitičko-podravske županije Željko Pecek izjavio je kako su se bez izbora, promjenom političkih dresova, promijenile vlasti u općinama Crnac, Nova Bukovica, u gradu Slatini, te da su na isti način izazvani i izbori koji se u nedjelju održavaju u Pitomači.
ZADAR - Istražni sudac Županijskog suda u Zadru Vladimir Mikolčević dovršio je istragu protiv 33-godišnjeg Nikole Veina i 32-godišnjeg Tibora Fuera, dvojice Srba koji su krajem studenoga prošle godine uhićeni s eksplozivom, nakon čega ih je policija kazneno prijavila za pripremu protudržavnog terorizma. Prije dva dana istražni je sudac kompletan spis predao Županijskom državnom odvjetništvu. Županijski državni odvjetnik Ivan Galović potvrdio je da je primio spis i da Županijsko državno odvjetništvo priprema podizanje optužnice protiv Veina i Fuera. U spisu se nalazi i mišljenje vještaka koji su naveli da se pronađeni eksploziv nije mogao aktivirati mobitelom kao što se sumnjalo na početku ovoga slučaja. No to ne znači da ga se nije moglo aktivirati na neki drugi način.
ZAGREB - Najnovije jezične promjene u zagrebačkom govoru bile su tema predavanja što ga je sinoć u Matici hrvatskoj održao Mate Kapović, asistent na Odsjeku za lingvistiku zagrebačkoga Filozofskog fakulteta. Predavanje je održano u sklopu Salona Matice hrvatske pokrenutoga prošle godine sa željom da se potaknu razgovori i rasprave o temama s područja kulture, umjetnosti i znanosti, posebice pak da o tomu govore mladi ljudi. Zagrebački govor teško je definirati jer je riječ o složenoj jezičnoj situaciji budući da je Zagreb zapravo "Hrvatska u malom" i u njemu živi 51 posto ljudi koji tu nisu rođeni, rekao je Kapović. Tradicionalno se zagrebačka kajkavština dijeli na tri skupine, a pod pojmom opće zagrebački podrazumijevamo da je to materinski jezik onih koji su rođeni u Zagrebu, objasnio je. Kapovićevo predavanje bilo je usredotočeno na jezične promjene u posljednjih pet do 15 godina, ili kako je on to rekao na "sitne promjene " koje se u suvremenoj lingvistici istražuju u sklopu socio-lingvistike.