Za povećanje minimalne nadnice glas je dao 301 kongresnik, dok ih je 116 bilo protiv, što govori kako se više od 80 republikanaca pridružilo demokratima u nastojanju da se najslabije plaćenim radnicima u SAD omogući prva povišica nakon 10 godina.
S minimalnom nadnicom i uz puno radno vrijeme, godišnja plaća iznosi 10.300 dolara s čime je u SAD teško plaćati najam stana i režije, pa su mnogi najslabije plaćeni radnici beskućnici.
"Ne bi smjeli biti osuđeni na siromaštvo, ako marljivo radite i poštujete pravila", rekao je čelnik kongresne većine Steny Hoyer.
Zakon, koji je upućen na odobravanje Senatu gdje demokrati imaju minimalnu većinu, predviđa povećanje najniže nadnice u tri faze - na 5.85 dolara na sat 60 dana nakon što predsjednik George W. Bush potpiše zakon i on stupi na snagu, na 6.55, godinu dana nakon toga i na 7.25, nakon još godinu dana.
Radnički sindikati podržali su zakon kao nužno potrebnu pomoć zaposlenoj sirotinji.
Udruge poslodavaca i drugi kritičari napali su zakon, navodeći kako će on povećati cijene roba i usluga, te prisiliti mala poduzeća da otpuste sadašnje radnike i zaposle manji broj novih.
Bijela kuća izdala je priopćenje u kojem se protivi zakonu jer on "ne osigurava porezne olakšice za mala poduzeća".
Republikanci su ranije uvjetovali podršku zakonu, istodobnim uvođenjem poreznih olakšica malim poslodavcima koji zapošljavaju najjeftiniju radnu snagu.