FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bush će obznaniti slanje pojačanja u Irak i priznati greške - savjetnik

Autor: ;dhai;
WASHINGTON, 10. siječnja 2007.(Hina) - Američki predsjednik George W. Bush objavit će naciji u srijedu da će poslati više od 20.000 dodatnih američkih snaga u Irak, priznajući kako je ranije napravljena greška što nije bilo angažirano više američkih i iračkih vojnika, izjavio je savjetnik Bijele kuće Dan Bartlett.
WASHINGTON, 10. siječnja 2007.(Hina) - Američki predsjednik George W. Bush objavit će naciji u srijedu da će poslati više od 20.000 dodatnih američkih snaga u Irak, priznajući kako je ranije napravljena greška što nije bilo angažirano više američkih i iračkih vojnika, izjavio je savjetnik Bijele kuće Dan Bartlett.

Tražeći podršku za novu strategiju koja bi trebala donijeti preokret u nepopularnom ratu, Bush će također obznaniti da su pravila angažiranja snaga bila manjkava, rekao je Bartlett pripremajući u jutarnjim emisijama američkih TV mreža teren za Bushovo obraćanje naciji zakazano za 21 sat po istočnoameričkom vremenu (03:00 CET, 11. siječnja).

"Predsjednik će večeras jasno reći kako je bilo grešaka u ranijim operacijama, da nije bilo dovoljno iračkih ili američkih postrojbi te da su pravila njihova angažiranja bila manjkava", rekao je savjetnik Bijele kuće.

U govoru koji bi trebao trajati nešto više od 20 minuta, Bush će pokušati objasniti zašto je postupno razmještanje oko 20.000 dodatnih američkih vojnika, zajedno s ostalim koracima uključujući i gospodarsku pomoć od milijardu dolara Iraku, pravo rješenje za rat koji nakon tri godine i deset mjeseci trajanja, odnosi sve više žrtava i ne vidi mu se kraja.

"Velika većina Amerikanaca nije zadovoljna s napretkom u Iraku. Predsjednik Bush je u njihovom taboru. On nije zadovoljan, on će im reći da strategija ne djeluje i na koji će način popraviti tu strategiju", kazao je Bartlett.

Bush će naglasiti kako će upućivanje dodatnih američkih snaga ovisiti od toga da Iračani poduzmu mjere na obuzdavanju sektaškog nasilja i rješavanju političkih i gospodarskih problema.

"Bush će jasno istaknuti da američki angažman nije neodređenog trajanja, da se moraju ispuniti postavljeni ciljevi, te da se mora dogoditi prekretnica kako s aspekta sigurnosti, tako i na političkoj i gospodarskoj strani. Predsjednik će u govoru nedvosmisleno ukazati na to da Iračani moraju stupiti na scenu", rekao je Bartlett.

Prvi dio pojačanja, 3.500 vojnika 2. brigade 82. zračno-desantne divizije stacionirane u Kuvajtu, bit će prebačeni u Irak do kraja siječnja.

Problem nedovoljnog broja američkih vojnika za okupaciju velike zemlje kao što je Irak, bio je česta tema rasprava u Washingtonu od početka rata, kako među političarima, stručnjacima, tako i u samom vojnom vrhu, piše u srijedu The Washington Post.

Prema ranijem izračunu vojnih stručnjaka Instituta Brookings, temeljenom na američkim iskustvima u Japanu, Koreji i Vijetnamu, SAD su za okupaciju Iraka trebale angažirati oko 400.000 vojnika, dok je njihov broj na terenu uvijek bio oko 140 tisuća. Glavni protivnik povećanja broja vojnika bio je bivši ministar obrane Donald Rumsfeld, koji je podnio ostavku 8. studenoga 2005. dan nakon izbornog poraza Bushove Republikanske stranke.

Novi, demokratski čelnici Predstavničkog doma Kongresa i Senata su, i prije Bushova govora, najavili da će glasovati protiv povećanja snaga u Iraku, u nastojanju da izoliraju Busha i njegov način vođenja rata. Njihove rezolucije mogu imati samo deklarativnu snagu, jer predsjednik SAD ima sve ovlasti da samostalno donosi odluke kao vrhovni zapovjednik oružanih snaga.

Samo 26 posto Amerikanaca odobrava način na koji predsjednik Bush vodi rat u Iraku, a 61 posto protivi se najavljenom slanju još 20.000 vojnika, prema ispitivanju Instituta Gallup i lista USA Today provedenom prošlog vikenda.

(Hina) xdh ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙