Svrha tog projekta, koji obuhvaća 11 zemalja jugoistočne Europe, je putem izvornih dokumenata različitih zemalja tog područja pokazati kako se na ista povijesna zbivanja gledalo iz različitih kulturnih i nacionalnih perspektiva.
Materijal objavljen u tim knjigama usmjeren je na Osmansko carstvo, nacije i države u jugoistočnoj Europi, Balkanske ratove i Drugi svjetski rat.
U izradi i osmišljavanju tema knjiga radilo je 60 povjesničara iz jugoistočne Europe, rekao je danas na konferenciji za novinare u Zagrebu direktor CDRSEE-a Nenad Šebek.
Dosad su objavljena izdanja na engleskom, grčkom i srpskom jeziku, a uz hrvatsko u pripremi su izdanja na makedonskom, albanskom i bosanskom jeziku.
Knjige su prvenstveno namijenjene nastavnicima kao izvor primjera i izvornih dokumenata, ali mogu poslužiti kao čitanka i zainteresiranim učenicima, rekao je urednik 4. knjige i hrvatskog izdanja Krešimir Erdelja.
Putem knjiga želi se omogućiti nastavnicima da daju više pozornosti povijesti jugoistočne Europe, potaknuti rad na izvorima, uključiti učenike u procjenu izvora i napraviti odmak od političke povijesti, kazao je Erdelja.
Predsjednik HHO-a Žarko Puhovski kazao je da knjige nude širi okvir od onog datog u udžbenicima te da se time želi uvesti praksa pluralizacije koja bi ukinula jednu istinu.
U HHO-u kažu da projekt ne nudi alternativu u obliku neke jedinstvene i obvezujuće interpretacije, već pruža materijal koji će omogućiti da se vidi kako se povijest u ovom dijelu svijeta promatra i tumači iz različitih perspektiva.
U knjigama je izostavljeno suvremeno razdoblje jer je ono presloženo da bi ga se izradilo u 20-ak stranica. No, postoji mogućnost da bude napravljena posebna knjiga, rekao je Šebek. Iako smatra da će objavljivanje takve knjige biti logičan slijed događanja, Šebek ocjenjuje da to sada nije moguće.