"Prisiljen sam prihvatiti činjenicu da središnje izborno povjerenstvo ne može preuzeti pripremu i organizaciju lokalnih izbora 20. siječnja", izjavio je predsjednik povjerenstva Clirim Gjata.
"Neslaganje između vlade i oporbe spriječilo je usvajanje legalnog okvira te je izborni sustav doveden u bezizlaznu situaciju", rekao je Gjata. Unatoč naporima povjerenstva i međunarodne zajednice "situacija je i dalje blokirana i bez ikakvog rješenja", dodao je.
Gjata je također izrazio sumnju da će biti moguće organizirati izbore do 18. veljače što bi omogućilo da se ostane u rokovima određenim ustavom.
Mjesecima oporba i vlast ne mogu postići dogovor o usvajanju izborne reforme kojom bi se izbjeglo osporavanje izbornih rezultata.
Oporbeni socijalisti najavili su bojkotiranje izbora na općinskim izborima optužujući desnicu na vlasti da je proizvela i podijelila identifikacijske dokumente zahvaljujući kojima je moguće lažirati izborne rezultate.
Brojni Albanci nemaju osobne iskaznice ali mogu na biralištima korisiti potvrde koje su izdane u općinskim uredima. Prema nekim izvorima, takvih je slučajeva između 300.000 i 500.00. Oporba traži bolji nadzor izdavanja tih potvrda.