HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 12.480,69 12.474,52
Tokyo/NIKKEI 17.091,59 17.353,67
London/FTSE-100 6.271,60 6.287,00
Frankfurt/DAX 30 6.645,95 6.674,40
--------------------------------------------------
Cijene američkih dionica u četvrtak su porasle, poduprte jačanjem dionica tehnoloških kompanija koje su podigle vrijednost indeksa Nasdaq za više od jedan posto, a rastu optimizma među ulagačima pridonio je pad cijena nafte ispod 56 dolara.
Tehnološki indeks Nasdaq bio je na dobitku od 1,25 posto, dosegnuvši 2.453 boda na zatvaranju. Njujorški Dow Jones neznatno je pak ojačao, nekih 0,05 posto, na 12.480 bodova.
"Za tehnološki u usporedbi s ostalim sektorima čini se da će rast zarada u 2007. biti prilično robustan. A to nije bilo tako već dugo", kazala je Gail Dudack, glavni investicijski strateg u Dudack Research Group u New Yorku. "Događanja u sektoru roba također imaju značajniji učinak na tržište. Sve dok se cijene roba budu spuštale, poglavito sirove nafte, to mora biti dobro za dionice".
Od tehnoloških tvrtki najveći dobitnik bio je Intel, čije su dionice ojačale četiri posto nakon što je Banc of America podigla svoje procjene za tu kompaniju. Intel je potaknuo jačanje Nasdaq indeksa a bio je i među najzaslužnijima za jačanje Dow Jonesa.
Ojačale su i dionice ostalih pripadnika toga sektora, pri čemu se izdvajaju Cisco čije su dionice porasle 2,6 posto, Qualcomm na dobitku od 4,5 posto, te Google s rastom cijena dionica od 3,4 posto. Riječ o dionicama kojima se trguje na tehnološkom tržištu Nasdaq.
Niže cijene energenata obično se smatraju dobrima za dionice jer snižavaju troškove kompanijama i ulagačima, no pritisnule su energetske dionice. Pri tome su dionice Exxon Mobila oslabile gotovo dva posto.
Ulagači su pozornost usmjerili gospodarskim pokazateljima, od kojih se posebno iščekuje onaj o zaposlenosti u SAD-u u prosincu. Ekonomisti procjenjuju da bi trebao pokazati blagi rast broja novootvorenih radnih mjesta za nekih 100 tisuća.
Europske burze zabilježile su pad vrijednosti burzovnih indeksa, čime je prekinut trodnevni uzlazni trend. Pritom je londonski Ftse oslabio 0,5 posto, na 6.287 bodova. Frankfurtski DAX indeks spustio se za 0,25 posto, na 6.674 boda.
Cijene europskih dionica u petak su pale pod utjecajem pada cijena nafte koji je pogodio proizvođače, dok su tržišta uglavnom zanemarivala podatke koji su upućivali na snažan gospodarski rast u toj regiji.
Londonski Ftse indeks do podneva je oslabio 0,24 posto, spustivši se na 6.271 bod. Frankfurtski DAX indeks bio je na gubitku od 0,4 posto te je iznosio 6.645 bodova.
Ulagači su odlučili pričekati najnoviji podatak o novootvorenim radnim mjestima u Sjedinjenim Državama kako bi doznali nešto više o tome hoće li i kada američka središnja banka smanjiti kamatne stope u najvećem svjetskom gospodarstvu.
Ponajviše su bile pogođene dionice energetskih kompanija nakon što je Financial Times objavio da se europska povjerenica za tržišno natjecanje planira obrušiti na njihov sektor, pri čemu su E.ON-ove i RWE-ove dionice oslabile nekih tri posto.
Europski indeksi u petak su slabo reagirali na podatak o rekordno visokoj razini poslovne optimističnosti u eurozoni, daljnjem padu nezaposlenosti u studenome i nepromjenjivoj razini cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima.
U rudarskom sektoru dionice pojedinih kompanija ostvarile su oporavak uslijed stabilizacije cijena bakra koja je uslijedila nakon njihova oštra pada u prvim danima ove godine.
Barel sirove nafte na svjetskim tržištima zadržao se ispod 56 dolara, nastavljajući bilježiti pad u okviru kojeg je izgubio više od devet posto na cijeni u protekla dva dana zbog blage zime i rastućih američkih zaliha goriva.
"Sada ostaje pitanje hoće li OPEC reagirati i aktivno pokušati smanjiti isporuke", kazao je strateg Dresdner Kleinworta Philip Isherwood.
Tokijski burzovni indeks Nikkei potonuo je 1,5 posto, na 17.091 bod.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,3082 1,3105 1,3064
USD/JPY 118,09 119,09 118,04
GBP/USD 1,9399 1,9444 1,9353
USD/CHF 1,2294 1,2335 1,2282
-------------------------------------------------
Tečaj jena dosegnuo je u petak na svjetskim tržištima najvišu razinu prema dolaru i euru u protekla dva tjedna slijedom spekulacija da bi središnja japanska banka mogla već ovog mjeseca podići kamatne stope.
Dolar je tako do podneva oslabio prema jenu 0,7 posto, kliznuvši na 118,17 jena. Euro je pak oslabio prema japanskoj valuti za 0,6 posto, pa se njime trgovalo po 154,84 jena.
Tečaj jedinstvene europske valute prema dolaru stabilizirao se pak na razini od 1,3098 dolara nakon što je nedavno dosegnuo najnižu vrijednost u protekla dva tjedna.
Jen je crpio potporu iz izvješća japanskog dnevnog lista Yomiuri koji je početkom tjedna potpirio očekivanja o podizanju kamatnih stopa u Japanu viješću da bi središnja banka mogla razmotriti taj potez na dvodnevnom sastanku zakazanom za 17. i 18. siječnja.
Praznici u Japanu prigušili su neposredne reakcije na tu spekulaciju koja je u petak ipak utjecala na usporavanje trenda uzimanja zajmova u valutama s nižim prinosima radi financiranja kupovine imovine u valutama s višim prinosima, što je rezultiralo osjetnim slabljenjem australskog i novozelandskog dolara, valuta s višim prinosima, u odnosu na jen.
"Kada razmotrite koje su valute oslabile, a riječ je o australskom i novozelandskom dolaru i britanskoj funti koje donose visoke prinose, čini se da ulagači trenutno uzimaju zajmove u valutama s višim prinosima kako bi financirali kupovinu imovine u valutama s nižim prinosima, što je suprotno dosadašnjem trendu", zaključio je Tom Vosa iz NAB-a.
Na jen je možda pozitivno utjecala i vijest da će Kina po četvrti put u razdoblju od sredine srpnja prošle godine podići razinu obveznih rezervi banaka kako bi asimilirala višak gotovog novca u opticaju.
"Analitičari ocjenjuju da će juan odrediti tempo aprecijacije svih ostalih azijskih valuta koje će nastojati ostati konkurentne u odnosu na kinesku valutu", objasnio je Vosa.
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
02.01. USLIB 5,31 5,32 5,36 5,37
02.01. EULIB 3,63 3,63 3,72 3,85
----------------------------------------------------