"Svatko od njih će dobro raditi na novim dužnostima i od vitalne je važnosti da brzo preuzmu svoje odgovornosti", rekao je Bush na zajedničkoj konferenciji za novinare s McConnellom i Negroponteom u Bijeloj kući.
"Nadam se da će Negroponte i McConell biti potvrđeni što je prije moguće", poručio je Bush novom Senatu s demokratskom većinom, koji treba potvrditi imenovanja.
Negroponte je svoj novi posao nazvao "životnom prilikom" napominjući da je u State Departmentu počeo raditi još 1960. godine, dok je McConnell kazao da se "današnje sigurnosne prijetnje razvijaju povećanom brzinom i preko organizacijskih i zemljopisnih granica", te da se raduje povratku u obavještajnu zajednicu.
U administraciji su otklonili svaku sugestiju da je Negroponteov prelazak u State Department zapravo degradacija, ističući da je Bush osobno zamolio iskusnog diplomata da preuzme mjesecima upražnjeno mjesto zamjenika državne tajnice, izjavio je za NBC News dužnosnik administracije.
Bush je i od McConnella osobno zatražio da preuzme dužnost nacionalnog obavještajnog direktora nadležnog za nadzor 16 američkih obavještajnih službi.
McConnell je ranije nekoliko puta odbio ponudu da bude zamjenik Negropontea ili da ga zamijeni, ali je promijenio mišljenje nakon što je Robert Gates na mjestu ministra obrane zamijenio Donalda Rumsfelda, navodi NBC.
McConnell ima 20-godišnje iskustvo vojnoobavještajnog rada, a od 1992. do 1996. bio je na čelu Nacionalne sigurnosne agencije (NSA), koja je bila glavni izvor obavještajnih informacija o ratu u Bosni i Hercegovini, isporukama tehnologije za proizvodnju nuklearnog oružja Iraku i drugim sigurnosnim izazovima tog vremena.
Negroponte je prije imenovanja za nacionalnog obavještajnog direktora u travnju 2005., bio veleposlanik SAD u Iraku a prije toga pri UN-u u New Yorku. Prema pisanju američkog tiska, njegova glavna zadaća na novoj dužnosti bit će provedba civilnog dijela nove američke strategije u Iraku.