Sjedinjene Države više su nego udvostručile obećanje o dodjeli pomoći koja će sada iznositi 35 milijuna dolara. Američki ratni brodovi s 15.000 vojnika plove prema pogođenim zemljama noseći pomoć.
U pomoć zemljama poharanim tsunamijem (valovi nastali nakon razornih podmorskih potresa jačine 9 stupnjeva Richterove ljestvice) koji je regiju pogodio u nedjelju, uključile su se i druge vlade i međunarodna tijela: Kanada, Australija, europske zemlje te Ujedinjeni narodi.
UN upozorava da bi se epidemije mogle razviti u regiji zbog velikog broja žrtava i onečišćene vode te bi mogle udvostručiti broj žrtava.
Kako prenosi BBC u srijedu je britanska vlada obećala 29 milijuna dolara pomoći za prvu fazu, čime je Britanija zauzela drugo mjesto po veličini obećane pomoći.
U Indoneziju, u kojoj je prema sadašnjim podacima broj žrtava dosegao 36.268, stigao je i prvi brod s namirnicama i drugom pomoći u najteže pogođeni grad Meulaboh. Strahuje se da je u njemu poginulo 10.000 ljudi, odnosno 10 posto populacije.
Prema UN-u broj poginulih u Indoneziji mogao bi mnogo narasti, negdje između 50.000 i 80.000.
Zrakoplovi su počeli dopremati pomoć i za Šri Lanku, drugu najteže pogođenu zemlju osim Indonezije, u kojoj je potvrđeno više od 22.500 mrtvih.
No pomoć za najteže pogođena područja bit će dosad neviđen logistički pothvat, upozorio je dopisnik BBC-a Roland Buerk. Tako su Tamilski tigrovi, pobunjenici na Šri Lanki koji kontroliraju velike dijelove obalnih područja pogođenih tsunamijem, kazali da dosad nisu primili pomoć od središnje vlade u Kolombu.
Vlada je pozvala narod da zaboravi podjele i ponovo izgradi zemlju.
UN je objavio da je suočen s dosad nepoznatim izazovom koordiniranja distribucije pomći za više od 10 država istodobno.
U Ženevi je stručnjak Svjetske zdravstvene organizacije upozorio na opasnost da "zarazne bolesti pokose jednak broj ljudi koliko i tsunami".