Rezultati istraživanja "Zapošljavanje u Hrvatskoj" pokazali su da preko 80 posto ispitanika smatra da se poslovi dobivaju "preko veze" i poznanstava, dok radno iskustvo i obrazovanje smatraju nebitnim za dobivanje posla.
Da je u Hrvatskoj vrlo teško naći posao mišljenja je čak 96 posto ispitanika, 62 posto ih priznaje da je bar jednom u životu radilo na crno, a 60 posto smatra da će situacija biti još gora kada zemlja uđe u EU.
U istraživanju provedenom na web portalu posao.hr sudjelovalo je 868 ispitanika iz svih hrvatskih županija. Većina ispitanika, njih 46 posto, je fakultetski obrazovanih, 15 posto ih je s višom školom, 31 posto sa srednjom školom, 6 posto sa magisterijem i doktoratom i 2 posto s osnovnom školom. Zaposlenih ispitanika bilo je 56 posto, a nezaposlenih 44 posto.
Većina ispitanika, njih 60 posto, smatra da će se ulazak Hrvatske u Europsku uniju (EU) negativno odraziti na stanje na tržištu rada, odnosno smatraju da će se nezaposlenost u Hrvatskoj povećati nakon njezina ulaska u EU.
Ispitanici su većinom (73 posto) dali prednost svojemu zapošljavanju u državnim tvrtkama, a manjina bi bila više zadovoljna zaposlenjem u privatnom sektoru. Čak 90 posto anketiranih prihvatilo bi radno mjesto za koje su prekvalificirani, ako ne bi mogli naći posao u struci.
Čak 62 posto ispitanika tvrdi da je barem jednom u životu radilo na crno, a 37 posto da su bili u situaciji da im poslodavac ponudi izvrsne uvjete rada, ako bi mu dopustili da ih prijavi na minimalnu plaću.
Kao uzroke nezaposlenosti, ispitanici su u najvećoj mjeri naveli stanje u gospodarstvu (39 posto), nerazvijeno tržište rada (18 posto) i neusklađenost obrazovnog sustava s potrebama tržišta rada (16 posto).
Po zadnjim podacima u Hrvatskoj je na kraju studenoga ove godine bilo evidentirano 312.786 nezaposlenih osoba, a stopa registrirane nezaposlenosti za studeni iznosi 18,4 posto.