"Dogovorili smo da će se prve zajedničke vojne vježbe održati na kineskom teritoriju 2005. godine", javlja Interfax citirajući Ivanova koji je za posjeta Pekingu razgovarao s kineskim kolegom Caom Gangchuanomom Caom.
Ivanovljev posjet Kini, drugi ove godine, realiziran je tjedan dana nakon summita Europske unije i Kine kojim je dominiralo pitanje mogućeg ukidanja europskog embarga na oružje Kini.
Prema agenciji Reuters, malo je vjerojatna ikakva povezanost europsko-kineskog sastanka i posjet ruskog ministra obrane Kini.
No za Rusiju je posjet ministra obrane Pekingu mogućnost da ojača položaj najvećeg dobavljača oružja i tehnologije za Kinu. Jer prema riječima jednog stranog diplomata u Pekingu koji prati vojna pitanja, "čim se otvori mogućnost konkurencije, Rusija postaje tek jedan od mnogih mogućih dobavljača".
Kina je kupovala ruske razarače, raketne sustave, podmornice, zrakoplove, uključujući i 24 Su-30 MKK lovce za koje je Peking lani isplatio milijardu dolara.
No Robert Karniol, urednik časopisa za vojna pitanja Jane's Defence za Aziju i Pacifik, drži da bi Rusija ipak ostala vodeći dobavljač oružja za Kinu koja bi se pak kod Europljana opskrbljivala, primjerice radarima za zrakoplove.