Istaknuto je to na današnjem Saboru tekstilaca i kožara kojeg su zajednički organizirali Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) i Hrvatska gospodarska komora (HGK).
Poruke s ovog skupa, kako je rekao glavni direktor HUP-a Đuro Popijač, trebale bi doprinijeti da se o problemima ovog sektora počne ozbiljno razgovarati, ali i raditi na njihovom rješavanju.
Tekstilci i kožari, kako je rečeno, od Vlade očekuju efikasno suzbijanje rasta sivog tržišta rada u centrima koji prodaju robu sa Dalekog istoka i uspostavljanje pravilnog i sustavnog evidentiranja uvezenih proizvoda uz točno deklariranje sastava i kvalitete proizvoda.
Nužno je također, poručili su tekstilci i kožari, hitno provođenje mjera zaštite domaćih proizvođača od dampinških cijena uvoznih proizvoda kako bi se na taj način omogućio i potaknuo razvoj domaće proizvodnje.
Kao jedan od najvećih problema domaće tekstilne i kožarske industrije na Saboru je izdvojen velik i nekontrolirani uvoz. Od suficita od 370 milijuna američkih dolara u ovoj industriji prije deset godina, Hrvatska je postala zemlja uvoznik tekstilnih i kožarskih proizvoda s deficitom od oko 40 milijuna dolara u prvih devet mjeseci ove godine.
Nedefinirana politika Vlade prema problemu uvoza glavni je razlog, kako je istaknuto, ukazivanja na postojeće neodrživo stanje. Politika liberalizacije tržišta i nekontroliranog uvoza preveliki su uteg domaćoj proizvodnji i konkurentnosti. Carine za uvoznu odjeću se snižavaju, a istovremeno carine koje plaćaju hrvatski tekstilci pri uvozu tkanina ostaju na istom nivou.
Rezultat je tehnološko zaostajanje i stagnacija industrije tekstila, odjeće i kože, uz niz popratnih negativnih učinaka na gospodarstvo, istaknuto je na skupu.
Govoreći o projektu preuzimanja društva Nama d.d. u stečaju od strane domaćeg Konzorcija tekstilne i kožno-prerađivačke industrije direktorica Konzorcija Marija Loborec istaknula je kako su pregovori o tom preuzimanju pri kraju. Napravljen je plan završetka stečaja na način da država kao najveći vjerovnik iskoristi pravo prvokupa i kupi Robnu kuću u Ilici koju bi onda Konzorcij trebao uzeti u najam. Drugi dio odnosi se na kupnju Robne kuće Nama na Kvaternikovom trgu od strane Konzorcija, a Loborec se nada kako će čitav posao oko preuzimanja Name biti gotov do ožujka.
Sa Sabora je stoga Vladi poručeno kako se očekuje da pruže potporu Konzorciju tekstilne i kožno-prerađivačke industrije radi preuzimanja društva Nama d.d. u stečaju.