Podaci Međunarodne organizacije rada (ILO) pokazuju da je u razdoblju od 70-ih godina prošlog stoljeća u svijetu proglašeno oko 3.000 izvoznih zona, a dvije trećine njih nalazi se u Kini, koja poreznim poticajima agresivno vabi strane proizvođače.
Istodobno, oko 42 milijuna zaposlenih u izvoznim zonama, većinom žene, rade dulje od uobičajenog radnog vremena i trpe maltretiranje za ispodprosječnu plaću, ističu sindikati.
U Miyazakiju u Japanu upravo je u tijeku 18. svjetski kongres Međunarodne konfederacije slobodnih sindikata (ICFTU), na kojem sudjeluje 150 zemalja. Njegovi sudionici protive se uspostavi izvoznih zona, koje se općenito koriste za sastavljanje materijala uvezenog iz drugih zemalja.
ICFTU upozorava da je jedan od problema mogućnost kompanija da u kratkom roku "spakiraju stvari" i presele u drugu zemlju ako im ona ponudi bolje uvjete rada. "Ulaganja dolaze i odlaze, a iza sebe obično baš i ne ostavljaju veliki trag", tvrdi glavni tajnik Kongresa južnoafričkih sindikata Zwelinzima Vavi.