"Siromašne zemlje koje nemaju kapaciteta za oporavak kao SAD i Europska unija doživjet će znatan gospodarski i socijalni šok", ističe stručnjak ILO-a, zadužen za tekstilne proizvode i odjeću.
Kvote za uvoz tekstilnih proizvoda omogućuju brojnim zemljama u razvoju pristup najvažnijim tržištima Europske unije i Sjeverne Amerike, a krajem prosinca ove godine bit će ukinute u skladu s međunarodnim sporazumom iz 1994.
Ukidanje kvota najviše će koristi donijeti Kini jer ima veliki proizvodni kapacitet ali i Indiji i Pakistanu koji također imaju ogromno domaće tržište, naglašava Sajhau.
Zemlje koje su fokusirane na proizvodnju tekstila uz niske troškove rada poput Bangladeša trpjet će negativne posljedice kineske konkurencije baš kao i one koje su zaštitile svoja tržišta i nisu prilagodile svoje metode proizvodnje, kao što je slučaj s Filipinima i Dominikanskom Republikom.
Europska će pak unija izgubiti oko 2,5 milijuna radnih mjesta u tekstilnoj industriji koja će biti premještena u druge dijelove svijeta, ističe stručnjak ILO-a Jean Paul Sajhau.