Potpisivanje Sporazuma upriličeno je dan uoči dolaska u Sarajevo glavne tužiteljice Međunarodnoga kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Carle del Ponte koja će posjetiti i Sud BiH kako bi se uvjerila u pripreme za procesuiranje slučajeva ratnih zločina.
Tim Sporazumom, koji je dugo usuglašavan između Ureda visokog predstavnika (OHR) i domaćih vlasti, Ashdownu su dane ovlasti imenovanja voditelja Ureda tajništva koji će biti stranac.
"BiH je sada ispred svih zemalja regije kada je riječ o uspostavi kapaciteta koji trebaju omogućiti procesuiranje ratnih zločina pred domaćim sudovima", kazao je Ashdown.
On je istaknuo da uspostava Ureda tajništva pri Sudu odnosno Tužiteljstvu BiH znači da neće biti moguće političkim ili nekim drugim pritiscima osigurati izbor određenih sudaca ili tužitelja kako bi se osigurao ishod suđenja koji bi bio povoljniji za osumnjičenike.
Ured tajništva predmete ratnih zločina dodjeljivat će sucima i tužiteljima po "sustavu lutrije" što znači da će biti izbjegnut svaki subjektivni kriterij pri njihovu odabiru. Ashodwn tvrdi da to može samo ojačati pravni sustav a time i BiH kao državu.
Sulejman Tihić je kazao da su sada stvoreni uvjeti da Sud BiH može početi preuzimati predmete ratnih zločina koje je Tribunal u Den Haagu spreman prepustiti.
Djelovanje međunarodnih sudaca i tužitelja pri Sudu odnosno Tužiteljstvu BiH Tihić ne smatra spornim jer drži da se još nisu stekli uvjeti da ratne zločine i organizirani kriminal procesuiraju isključivo domaći suci i tužitelji.
"Rješavanje pitanja ratnih zločina ključno je ne samo pravno nego i moralno i političko pitanje za cijelu regiju... Time se pokazuje tko je zapravo za euroatlantske integracije", kazao je Tihić.