FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gubitak crikveničkog Jadrana upola manji nego lani

Autor: ;tmis;
ZAGREB, 1. prosinca 2004. (Hina) - Hotelsko-turistička tvrtka Jadran izCrikvenice, koja više godina ima blokiran račun zbog financijskihteškoća, prvih je devet ovogodišnjih mjeseci završila s oko 2 milijunakuna manjim gubitkom u poslovanju nego u istom lanjskom razdoblju.
ZAGREB, 1. prosinca 2004. (Hina) - Hotelsko-turistička tvrtka Jadran iz Crikvenice, koja više godina ima blokiran račun zbog financijskih teškoća, prvih je devet ovogodišnjih mjeseci završila s oko 2 milijuna kuna manjim gubitkom u poslovanju nego u istom lanjskom razdoblju.

Gubitak Jadrana nakon devet ovogodišnjih mjeseci iznosio je, po podacima iz financijskog izvješća te tvrtke sa Varaždinske burze, 1,97 milijuna kuna, za razliku od 4,04 milijuna kuna gubitka u istom lanjskom razdoblju.

Iz Jadrana u tom izvješću navode da su ove godine imali 7 posto manje noćenja, što se odrazilo i na ostvareni devetomjesečni ukupni prihod od 63,85 milijuna kuna, koji je za 18,4 posto manji nego lani. Pritom su prihodi od prodaje u zemlji smanjeni 2,6 posto, prihodi od prodaje u inozemstvu 22,2 posto, dok su ostali prihodi manji 43,3 posto.

Istodobno, u Jadranu su ove godine smanjeni i ukupni rashodi, za 20 posto, na 65,82 milijuna kuna. Pritom pad u odnosu na lani bilježe svi segmenti rashoda, a najveći, od 57 posto, na 6,44 milijuna, financijski rashodi. Od toga se na kamate i ostale financijske rashode odnosi 6,39 milijuna kuna, što je 57 posto manje nego lani.

Problem u poslovanju Jadrana su i dugovanja prema Poreznoj upravi, lokalnoj upravi i samoupravi, koje, kako napominju u Izvješću, pokušavaju riješiti.

Ukupne su obveze Jadrana (dugoročne i kratkoročne) krajem rujna ove godine, po podacima iz izvješća, iznosile nešto više od 248 milijuna kuna, što je u odnosu na obveze krajem prošle godine manje za 1,7 posto.

Dodaju i da se nastavlja program financijske konsolidacije i restrukturiranja tvrtke, a koji je usporen zbog velikog broja ovrha kojima je opterećena imovina.

Teškoće u crikveničkom Jadranu traju već devetu godinu, počele su izostankom nekoliko turističkih sezona zbog rata i udomljavanja prognanika, da bi se nastavile i u zadnjih nekoliko godina.

Zbog svih problema, kao i zbog nekoliko neuspjelih pokušaja privatizacije tvrtke u cjelini, Gradsko je poglavarstvo Crikvenice sredinom studenoga ove godine zatražilo od Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP), koji upravlja s oko 81 posto dionica te kuće, da se do sredine prosinca očituje o svojim namjerama i planovima vezanim uz tu tvrtku. Pritom su naglasili veliki značaj Jadrana za sve gospodarske aktivnosti u gradu i na crikveničkoj rivijeri, te da se iduća turistička godina ne smije dočekati s problemima kao ove i proteklih godina.

Jedan od njihovih prijedloga je i da se Jadranu otpiše dio dugovanja (oko 70 milijuna kuna), čime bi ta hotelska kuća izbjegla sve bliži i izgledniji stečajni postupak.

U sklopu crikveničkog Jadrana nalazi se sedam hotela, dva hotelska naselja i dva autokampa, čiji je ukupni kapacitet oko pet tisuća smještajnih jedinica.

Krajem rujna ove godine ukupno je u tim objektima bilo 307 stalno i 157 sezonski zaposlenih radnika.

U strukturi vlasništva Jadrana, po podacima s Varaždinske burze, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje ima 55,34 posto dionica, HFP 25,83 posto, osječki Croatia Lloyd 8,36 posto, dok je ostali dionički udjel podijeljen između više od dvije tisuće malih dioničara.

(Hina) xtam yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙