"Velika Britanija će dati punu potporu ulasku Hrvatske u NATO. To je snažna potpora našim euroatlantskim integracijskim ambicijama", rekao je Rončević nakon razgovora s britanskim ministrom obrane Geoffreyem Hoonom.
Hoon je istaknuo da Velika Britanija vidi Hrvatsku kao članicu i EU-a i NATO-a.
"I ova hrvatska vlada i ovo ministarstvo spremni su prihvatiti taj izazov i široko otvorena vrata i ispuniti sva očekivanja i zahtjeve koji se stavljaju pred nas u okviru ispunjenja kriterija za ulazak u ove integracije", istaknuo je Rončević.
On je zahvalio i Hoonu, njegovu ministarstvu i čitavoj britanskoj vladi na podršci koju daju Hrvatskoj.
Britanski ministar je naglasio potrebu suradnje s Haškim sudom koja je važna za članstvo i u EU i u NATO.
"Vrlo je važno da postoji puna suradnja s ICTY-jem i s (glavnom tužiteljicom ICTY-ja) Carlom Del Ponte i da oni koji su optuženi budu izručeni u Den Haag", kazao je britanski ministar.
Na pitanje novinara postoji li mogućnost da njegova zemlja blokira određivanje datuma početka pregovora s Hrvatskom o pristupanju EU-u, Hoon je odgovorio da "to pitanje (datuma) ostavlja za 17. prosinca", kada će se održati summit EU u Bruxellesu.
"Ali uvjeren sam da će Hrvatska osigurati suradnju", istaknuo je Hoon.
Upitan ulaže li međunarodna zajednica ikakve napore da locira i uhvati odbjeglog hrvatskog generala Antu Gotovinu, koji osim hrvatskog, ima i državljanstvo EU-a, Hoon je priznao da bi to trebao biti međunarodni napor i da će europske zemlje pružiti određenu pomoć u tome.
"Ali Hrvatska bi trebala ipak uložiti maksimalan napor da uhvati Gotovinu", rekao je. Prema riječima ministra Rončevića, on je britanskoga kolegu obavijestio o stanju reformi obrambenog i sigurnosnog sustava unutar ministarstva obrane te o stanju u regiji, a Hoon je pozdravio napore za provedbom reformi u Hrvatskoj.
Rončević je posebno istaknuo važnost usvaršavanja i školovanja hrvatskih časnika na prestižnim britanskim vojnim školama. Interoperabilnost naših časnika i dosizanje potrebne razine usvajanja standardnih procedura, istaknuo je hrvatski ministar, ključ su reforme i ključ ispunjenja potrebnih kriterija i ključ ulaska u NATO.
Upitan je li bilo govora o slanju hrvatskih vojnika u Irak, Rončević je ponovio da je stajalište hrvatske vlade i drugih političkih čimbenika da Hrvatska neće vojno intervenirati u toj zemlji.
Ukoliko bude donesena takva politička odluka koja će biti u skladu s hrvatskim zakonom i hrvatskim ustavom, pripadnici oružanih snaga mogu biti upućeni u mirovne operacije izvan zemlje, rekao je Rončević.
Hoon je kazao da je, što se Iraka tiče, najvažnije da međunarodna zajednica bude angažirana u obnovi te zemlje i pripremi tamošnjh izbora.