Dok će Kina, Japan i Sjeverna Amerika usprkos visokim cijenama nafte i tvrdokornim deficitima biti pokretači svjetskog gospodarstva u iduće dvije godine, europski doprinos rastu svjetskog gospodarstva ostaje neizvjestan, ističe ta organizacija sa sjedištem u Parizu.
"Budućnost će pokazati hoće li kontinentalna Europa odigrati snažnu potpornu ulogu kroz znatniji porast konačne domaće potražnje", naglašavaju autori izvješća, ponavljajući procjenu od prije šest mjeseci da eurozona riskira zaostajanje za svijetom kada je u pitanju gospodarski rast.
OECD očekuje da će eurozona ove godine zabilježiti gospodarski rast od 1,8 posto, a iduće 1,9 posto, te godinu iza 2,5 posto.
Ta organizacija predviđa u 2005. rast od 2,9 posto u svih 30 svojih članica, izuzev Kine, prema ovogodišnjih 3,6 posto. U Kini je "aktivnost ubrzana u trećem tromjesečju nakon priželjkivanog usporavanja u drugoj polovini tekuće godine".
OECD izdvaja i Japan "koji se spektakularno uspio vratiti na velika vrata", a koji bi u iduće dvije godine trebao ostvariti stopu rasta od 2,25 posto godišnje.